środa, 29 maja, 2024
SeoHost.pl

Włosy mogą sporo podpowiedzieć o stanie naszego zdrowia

Zobacz też

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To niepowtarzalna okazja, aby odkryć uroki...
Trichoskopia - badanie włosów

Kondycja włosów odzwierciedla stan naszego organizmu. Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadaniem to często objawy wielu chorób, a nie tylko efekt nieprawidłowej pielęgnacji. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podpowiada trycholog.

Niezależnie od płci, schorzenia skóry głowy i wypadanie włosów, wiążą się z dużym dyskomfortem i są nie tylko źródłem problemów estetycznych i psychologicznych, ale często przede wszystkim oznaką choroby lub zaburzenia wewnętrznej równowagi organizmu.

Z powodu schorzeń skóry głowy i wypadania włosów cierpi coraz więcej osób. Przyczyn złego stanu włosów czy ich utraty może być bardzo wiele. Czasami przyczyny są stosunkowe łatwe do wyeliminowania po ich zdiagnozowaniu, ale mogą być także równie poważne i trudne, wymagające odpowiednio dobranej terapii. Za wypadanie włosów mogą być odpowiedzialne na przykład czynniki genetyczne, intensywne odchudzanie, niedobory żywieniowe i nietolerancje pokarmowe, przewlekły stres, przyjmowane leki, okres poporodowy, jak również choroby skóry głowy, choroby ogólnoustrojowe. Potencjalnych przyczyn jest znacznie więcej, dlatego kluczowe znaczenie ma diagnostyka, która przeprowadzona w dogłębny i profesjonalny sposób pozwala znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednią terapię. – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Trichoskopia

Aby zbadać stan i wykonać diagnostykę wypadania włosów wykorzystuje się różne metody. Najczęściej trychlog po wykonaniu wywiadu rozpoczyna od trichoskopii, czyli nieinwazyjnego badania skóry głowy, cebulki włosa oraz struktury łodygi. Badanie diagnostyczne jest bezbolesne, wykonywane z użyciem cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera i umożliwia powiększenie obrazu nawet 700 razy.

Analiza jakości włosa

Trycholog dysponując zaawansowaną kamerą ma możliwość przeprowadzenia analizy jakości włosa oraz stopnia odżywienia. Badanie polega na mikroskopowej ocenie cebulki włosa oraz jakości łodygi włosa wyrwanego z głowy podczas wizyty. Współczesna trychologia umożliwia przeprowadzenie bezbolesnej i bezinwazyjnej diagnostyki, jak również skorzystanie z analizy pierwiastkowej włosa czy wsparcie się wynikami dodatkowych badań jak morfologia krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg czy określenie poziomu ferrytyny. Profesjonalny sprzęt diagnostyczny, szczegółowa i specjalistyczna diagnostyka skóry głowy i włosów, jak również w razie potrzeby konsultacja lekarska, pozwala na znalezienie i zdefiniowanie źródła problemu oraz dobór indywidualnej terapii.

Podczas trichoskopii używane są różne powiększenia (standardowo x60, x150, x700), a stan skóry głowy analizowany jest pod różnymi światłami np. światło spolaryzowane, światło UV. Trichoskopia pozwala ocenić stan i wygląd skóry głowy, naczyń krwionośnych, ujść mieszkowych włosów, a także łodyg włosów – ich wygląd, grubość, połysk i pigmentację. Podczas badania, na skórze można również ocenić ilość wydzieliny łojowej, bliznowacenie mieszków włosowych, rozpoznać rodzaj łupieżu. – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Problemy z włosami a zdrowie

Podczas wizyty u trychologa przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat stosowanych kosmetyków, diety a także stanu naszego zdrowia z uwzględnieniem zaburzeń hormonalnych. Istotne jest, aby poinformować specjalistę, jeśli leczymy się na nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne. W większości przypadków przyczyny problemów z włosami tkwią wewnątrz organizmu, dlatego warto, aby trycholog współpracował z lekarzami, którzy mogą przyjrzeć się sprawie od strony dermatologicznej, ginekologicznej czy endokrynologicznej.

Tekst nadesłany

najnowsze

Pożyjemy zobaczymy…

Nawet w zniewolonym przez politykę oraz służby specjalne człowieku pozostaje nosicielem myśli wolnej. Jak widać to w narodzie rosyjskim,...
SeoHost.pl