poniedziałek, 15 lipca, 2024
SeoHost.pl
Strona głównaZabytki JarosławiaJarosławska Hala Targowa

Jarosławska Hala Targowa

Opublikowane

Jarosław - Hala Targowa
Hala Targowa w Jarosławiu -2022

Historia Hali Targowej w Jarosławiu

Geneza:

Początki handlu w Jarosławiu sięgają średniowiecza, kiedy to miasto słynęło z jarmarków. Z biegiem czasu handel stał się integralną częścią życia miasta, a potrzeba zadaszonego miejsca do handlu stawała się coraz bardziej widoczna.

Budowa:

Budowa Jarosławskiej Hali Targowej rozpoczęła się w 1913 roku, a ukończono ją w 1924 roku. Projekt autorstwa inż. Henryka Pohorylesa nawiązywał do stylu polskiego neorenesansu, a inspiracją była hala targowa we Wrocławiu. Budynek wzniesiono na gruncie zakupionym od probostwa rzymskokatolickiego przy ulicy Grodzkiej, w miejscu dawnej kolegiaty pw. Wszystkich Świętych.

Pierwsze lata:

Hala Targowa, nazywana wówczas „wiatą”, stała się jednym z pierwszych zadaszonych bazarów na ziemiach polskich. Przeniesiono tam handel z placu po dawnej kolegiacie, a hala szybko stała się centrum handlu miasta i okolicy. W przestronnym wnętrzu można było znaleźć szeroką gamę towarów, od żywności po artykuły przemysłowe.

Okres II wojny światowej:

Podczas II wojny światowej hala targowa była wykorzystywana przez Niemców do magazynowania różnych towarów. Podczas opuszczania miasta Niemcy wywieźli większość z nich, a hala uległa częściowemu zniszczeniu.

Po wojnie:

Po zakończeniu wojny hala targowa została wyremontowana i ponownie oddana do użytku. W kolejnych latach hala przechodziła różne modernizacje i remonty, a jej znaczenie jako centrum handlu miasta nie uległo zmianie.

Współczesność:

Obecnie Hala Targowa w Jarosławiu jest nadal ważnym miejscem handlu w mieście, choć wszechobecne markety zdają się coraz bardziej dominować. Trwa tu jeszcze kilkadziesiąt sklepików i stoisk oferujących szeroką gamę towarów.

Znaczenie:

Hala Targowa w Jarosławiu jest nie tylko ważnym miejscem handlu, ale również cennym zabytkiem architektury. Jest to jeden z symboli miasta i świadectwo jego bogatej historii.

Ciekawostki związane z Halą Targową w Jarosławiu :

  • Pod halą targową znajdują się obszerne podziemia, które w czasie II wojny światowej były wykorzystywane przez Niemców jako magazyny.
  • Na elewacji hali od strony rynku znajduje się herb Jarosławia.
  • Hala targowa w Jarosławiu jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście.
Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Trony z bagnetów

Tekst krytykuje niską frekwencję wyborczą w Polsce i porównuje ją z prawie stuprocentową frekwencją w Rosji, sugerując, że rosyjskie wyniki są manipulowane. Opisuje, jak długie lata komunizmu w Rosji nauczyły obywateli akceptować trudne warunki życia, oraz podkreśla, że obecna polityka Putina, w tym jego bliskie związki z cerkwią, służy wzmocnieniu jego władzy. Autor sugeruje, że Rosja Putina, mimo swojej siły, opiera się na propagandzie i kontroli nad społeczeństwem, a pytanie pozostaje, jak długo Putin będzie w stanie utrzymać swoją pozycję.

W Jarosławiu dyskutowano o dotacjach dla młodych ludzi

Przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej od początku czerwca aktywnie objeżdżają region podkarpacki, odbywając spotkania ze...

Dni Jarosławia 2024

Dni Jarosławia 2024Rynek 29–30 czerwca 2024 28 CZERWCA – 30 CZERWCA Żarciowozy – VI...

Dobro którego oczekujemy

Dwie Europy, ta zachodnia i środkowo wschodnia, tak sobie podobne i zarazem tak bardzo...

Więcej

Opactwo

Początek Kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupów (ul. Benedyktyńska 5) na terenie dawnego opactwa...

Cerkiew

Cerkiew Przemienienia Pańskiego z ikoną Matki Bożej, znaną jako Brama Miłosierdzia.

Kolegiata

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu (Plac Ks. Piotra Skargi 2), kiedyś kościół św. Jana...