piątek, 19 kwietnia, 2024
SeoHost.pl
Strona głównaZabytki JarosławiaJarosławska Hala Targowa

Jarosławska Hala Targowa

Opublikowane

Jarosław - Hala Targowa
Hala Targowa w Jarosławiu -2022

Historia Hali Targowej w Jarosławiu

Geneza:

Początki handlu w Jarosławiu sięgają średniowiecza, kiedy to miasto słynęło z jarmarków. Z biegiem czasu handel stał się integralną częścią życia miasta, a potrzeba zadaszonego miejsca do handlu stawała się coraz bardziej widoczna.

Budowa:

Budowa Jarosławskiej Hali Targowej rozpoczęła się w 1913 roku, a ukończono ją w 1924 roku. Projekt autorstwa inż. Henryka Pohorylesa nawiązywał do stylu polskiego neorenesansu, a inspiracją była hala targowa we Wrocławiu. Budynek wzniesiono na gruncie zakupionym od probostwa rzymskokatolickiego przy ulicy Grodzkiej, w miejscu dawnej kolegiaty pw. Wszystkich Świętych.

Pierwsze lata:

Hala Targowa, nazywana wówczas „wiatą”, stała się jednym z pierwszych zadaszonych bazarów na ziemiach polskich. Przeniesiono tam handel z placu po dawnej kolegiacie, a hala szybko stała się centrum handlu miasta i okolicy. W przestronnym wnętrzu można było znaleźć szeroką gamę towarów, od żywności po artykuły przemysłowe.

Okres II wojny światowej:

Podczas II wojny światowej hala targowa była wykorzystywana przez Niemców do magazynowania różnych towarów. Podczas opuszczania miasta Niemcy wywieźli większość z nich, a hala uległa częściowemu zniszczeniu.

Po wojnie:

Po zakończeniu wojny hala targowa została wyremontowana i ponownie oddana do użytku. W kolejnych latach hala przechodziła różne modernizacje i remonty, a jej znaczenie jako centrum handlu miasta nie uległo zmianie.

Współczesność:

Obecnie Hala Targowa w Jarosławiu jest nadal ważnym miejscem handlu w mieście, choć wszechobecne markety zdają się coraz bardziej dominować. Trwa tu jeszcze kilkadziesiąt sklepików i stoisk oferujących szeroką gamę towarów.

Znaczenie:

Hala Targowa w Jarosławiu jest nie tylko ważnym miejscem handlu, ale również cennym zabytkiem architektury. Jest to jeden z symboli miasta i świadectwo jego bogatej historii.

Ciekawostki związane z Halą Targową w Jarosławiu :

  • Pod halą targową znajdują się obszerne podziemia, które w czasie II wojny światowej były wykorzystywane przez Niemców jako magazyny.
  • Na elewacji hali od strony rynku znajduje się herb Jarosławia.
  • Hala targowa w Jarosławiu jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście.
Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

LXXVII nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Jarosławskiego

Porządek obrad LXXVII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego: 1. Otwarcie sesji. 2. Stwierdzenie prawomocności...

Niepubliczne Przedszkole Akademia Uśmiechu w Jarosławiu

https://www.youtube.com/watch?v=xNCcxvGzsIo Święta Zmartwychwstania - film z Niepublicznego Przedszkola Akademia Uśmiechu w Jarosławiu. POD24

Wiosenne zioła

Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania wiosennych ziół takich jak pokrzywa, pędy sosny,...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...

Więcej

Opactwo

Początek Kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupów (ul. Benedyktyńska 5) na terenie dawnego opactwa...

Cerkiew

Cerkiew Przemienienia Pańskiego z ikoną Matki Bożej, znaną jako Brama Miłosierdzia.

Kolegiata

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu (Plac Ks. Piotra Skargi 2), kiedyś kościół św. Jana...