sobota, 20 kwietnia, 2024
SeoHost.pl

Cerkiew

Zobacz też

Cerkiew Przemienienia Pańskiego (ul. Cerkiewna 3) – świątynia greckokatolicka, jej budowę rozpoczęto w 1717 roku. Ciągnęła się 30 lat, ostatecznie zakończona dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Jarosławia Eliasza Wapińskiego. Poświęcona w 1747 roku przez biskupa przemyskiego Onufrego Szumlańskiego. Prace przy tynkach, kopule, posadzce i sąsiadujących budynkach, w tym dzwonnicy, trwały jeszcze do 1754 roku. Cerkiew zbudowano w miejscu, gdzie wcześniej stał jarosławski zamek z XV wieku, który następnie był przebudowany w stylu renesansowym, ale w II połowie XVII wieku popadł w ruinę.

Świątynia najbardziej znana jest z ikony Marki Boskiej, która wcześniej znajdowała się w jarosławskiej cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Ikona, zwana Bramą Miłosierdzia, została namalowana prawdopodobnie między rokiem 1630 a 1640, a jej kult istniał już pod koniec XVII wieku. Wielokrotnie papieże udzielali odpustów odwiedzającym ikonę, natomiast w 1996 roku doszło do koronacji cudownej ikony koronami papieskimi. We mszy na jarosławskim Rynku brało udział kilka tysięcy wiernych, przewodniczył jej legat papieski Achille Silvestrini. Podczas inauguracji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia na placu św. Piotra, 8 grudnia 2015 roku, na specjalne polecenie papieża Franciszka ikona z przywieziono do Watykanu i wystawiona przy ołtarzu głównym.

W 1912 roku, w związku z dużą liczbą pielgrzymów Cerkiew Przemienienia Pańskiego rozbudowano, powiększając jej powierzchnie dwukrotnie. Po zakończeniu II WŚ roku cerkiew zostaje przekazana parafii rzymskokatolickiej, a następnie w 1966 roku miastu. W rezultacie wyposażenie trafiło do muzeów, a część uległa zniszczeniu. Od 1982 roku wierni zaczęli starania o zwrot świątyni, co dzięki wsparciu ks. Bronisława Fili, proboszcza parafii Bożego Ciała, udało się osiągnąć w 1987 roku. W cerkwi zaczęto odprawiać nabożeństwa, ale jednocześnie prowadzono prace remontowe i przywracano jej wyposażenie. Ostatecznie w 1993 roku poświęcono w pełni odnowioną, bogato zdobioną świątynię.

Wirtualny spacer po świątyni.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Więcej podobnych