niedziela, 10 grudnia, 2023

Pomagałeś w zeszłym roku? Koniecznie skorzystaj z ulgi podatkowej! Pospiesz się, bo czas mija 30 kwietnia

Zobacz też

Każda osoba, która w 2020 roku przekazała darowiznę na działalność fundacji lub stowarzyszenia, może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej przy składaniu PIT. W jaki sposób zwiększyć zwrot podatku, a przy okazji zrobić coś dobrego wyjaśnia Fundacja Świętego Mikołaja.

Darowizny przekazywane na rzecz organizacji takich jak Fundacja Świętego Mikołaja, mogą odliczyć od podstawy podatku osoby fizyczne i przedsiębiorstwa rozliczające się według zasad ogólnych. Zeznanie PIT za rok 2020 trzeba złożyć do końca kwietnia.

Jeśli chcesz zwiększyć swój zwrot podatku, możesz odliczyć od podstawy podatku każdą darowiznę przekazaną na cel pożytku publicznego w 2020 roku. Darowizny można odliczyć do określonego limitu: suma darowizn przeznaczonych na rzecz organizacji prowadzących działalność w obszarze pożytku publicznego, cele kultu religijnego i krwiodawstwa nie może przekroczyć 6% uzyskanego w danym roku dochodu. W zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) należy wykazać kwoty darowizn wpłacone na konto danej organizacji.

Coroczne wypełnianie zeznań PIT jest dla wielu osób sporym wyzwaniem. Dlatego każdego roku udostępniamy na naszej stronie internetowej bezpłatny program do rozliczeń PIT. Pomagamy także wszystkim chętnym w wypełnianiu bardziej skomplikowanych zeznań. Osoby, które chcą skorzystać z darmowej pomocy w wypełnianiu PIT, mogą napisać do nas wiadomość na adres mailowy fundacji. Na naszej stronie można znaleźć także artykuły, w których tłumaczymy, jak odliczać darowizny lub jak przekazywać 1% podatku poprzez rządową usługę e-PIT – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Najłatwiej uzyskać ulgę korzystając ze specjalnie przygotowywanego darmowego programu do rozliczeń PIT, który można znaleźć na przykład na stronie internetowej: pit2020.mikolaj.org.pl. Co ważne – takie programy w trakcie uzupełniania zeznania „podpowiadają” użytkownikom, jak mogą obniżyć podatek i z jakich ulg skorzystać.

To bardzo ważne, żeby przekazać komuś 1% podatku, bo to nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami po stronie podatnika, a dla organizacji takich, jak nasza, jest to ogromna pomoc. Dzięki środkom z 1% podatku Fundacja Świętego Mikołaja może przez cały rok pomagać dzieciom i młodzieży w Polsce, w Aleppo w Syrii i w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. – dodaje Izabela Stawicka.

Jeśli nie pamiętasz, jaką dokładnie kwotę darowizny przekazałeś na pomoc w 2020 roku, najłatwiej zwrócić się bezpośrednio do organizacji, których działania wspierałeś. Od początku roku codziennie na skrzynkę Fundacji  Świętego Mikołaja trafia kilka próśb od osób, które brały udział w naszych akcjach i przekazywały nam darowiznę, ale nie pamiętają, na jaką dokładnie kwotę i czy na pewno było to w ostatnim roku. – mówi Izabela Stawicka. – Mamy możliwość sprawdzenia tego w zasadzie od ręki. Wysyłamy wszystkim darczyńcom oficjalne potwierdzenie przyjęcia darowizny wraz z podaniem dokładnej kwoty przekazanej nam w 2020 roku.

Warto pomagać i warto korzystać z ulg podatkowych płynących z tego tytułu. Szczególnie w tym trudnym czasie, w którym obecnie jesteśmy, wspieranie organizacji, które pomagają dzieciom, jest bardzo ważne. Dobro wraca, jak widać – dotyczy to także odliczeń od podatku.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Tekst nadesłany

najnowsze

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w zimowej scenerii

Kilka zdjęć z Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywającego się na jarosławskim Rynku. Zdjęcia wykonane wieczorem w piątek 9 grudnia. Rynek w...