środa, 19 czerwca, 2024
SeoHost.pl

Odzyskanie jarosławskich starodruków

Zobacz też

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To niepowtarzalna okazja, aby odkryć uroki...

Na początku tego roku do jarosławskiej policji zgłosiła się pracownica Muzeum Kamienicy Orsettich, informując o podejrzeniu dokonania kradzieży. Opowiedziała ona o tym, że w 2008 roku, po odkryciu jakiego dokonano w parafii pw. Bożego Ciała, skatalogowała, opisała i sfotografowała znalezione tam starodruki. Przygotowując się niedawno do zorganizowania wystawy kobieta szukała informacji w internecie na temat tych ksiąg i natrafiła na aukcję internetową, na której były one wystawione. Jak się okazało osiem starodruków zniknęło ze zbioru Kolegiaty.

Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego jarosławskiej komendy przy współpracy z policjantami z Kalisza zabezpieczyli siedem ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Ich wartość to ponad 80 tysięcy złotych. Jeden starodruk został już sprzedany. Teraz policjanci ustalają kto dokonał kradzieży zabytkowych książek i jak trafiły one do antykwariatu.

screen ze strony KPP Jarosław

Starodruki znaleziono w 2008 roku przy okazji gruntownych prac remontowych prowadzonych w zabudowaniach Kolegiaty. Pełny zbiór liczy blisko 300 pozycji, które powstały od XVI do XIX wieku. Najstarsza z odzyskanych ksiąg pochodziła z 1609 roku, najmłodsza z 1786, są to dzieła głównie o tematyce teologicznej, napisane w języku łacińskim.

ŹródłoKPP Jarosław

najnowsze

Dobro którego oczekujemy

Dwie Europy, ta zachodnia i środkowo wschodnia, tak sobie podobne i zarazem tak bardzo odmienne cywilizacyjnie mimo chrześcijańskich fundamentów,...
SeoHost.pl