niedziela, 21 kwietnia, 2024
SeoHost.pl

Nowe złoża gazu w okolicy Jarosławia

Zobacz też

Szlakiem partyzanckim Ojca Jana i Szpaka

Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zaprasza na wycieczkę szlakiem partyzanckim "Ojca Jana" i "Szpaka" w sobotę 06.04.2024. Szczegóły...

Wczoraj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podało informację o sukcesie prac wiertniczych odwiertu rozpoznawczego Zapałów-3K. Odwiert ten jest położony w powiecie jarosławskim, w gminie Wiązownica, w miejscowości Wólka Zapałowska. Testy produkcyjne wskazały na możliwość przemysłowej eksploatacji nowego złoża gazu. Specjaliści szacują, że jego wydajność wyniesie 5 mln metrów sześciennych wysokometanowego gazu ziemnego rocznie.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Prezes Zarządu PGNiG SA, Jerzy Kwieciński powiedział:

„Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów”

Wybór miejsca odwiertu poprzedziły prace analityczne na archiwalnych informacjach geologiczno-geofizycznych. Dane uzyskane dzięki wierceniu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał. Koncesja PGNiG na obszarze Lubaczów-Zapałów, do której należy Zapałów-3K, obejmuje 900 km^2 w 11 gminach.

Z kolei w innym komunikacie, ostatniego dnia lipca, PGNiG poinformowało o rewitalizacji złoża gazowego Mirocin, położonego na granicy powiatów przeworskiego i jarosławskiego. Złoże szacowano dotąd na 4,5 mld metrów sześciennych, z czego wydobyto 4,2 mld. Obecnie specjaliści z PGNiG oceniają, że zasoby mogą być o ponad 20% większe. Do ich wydobycia wykorzystane zostaną istniejące, ale obecnie nieczynne odwierty. W rezultacie zrekonstruowania i pogłębienia sięgną one do nowej struktury gazonośnej.

ŹródłoPGNiG

najnowsze

Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara w międzynarodowej polityce od czasu do czasu znajduje swoje miejsce, posiada też swoje uzasadnienia. Nie wiem,...
SeoHost.pl