niedziela, 1 października, 2023

Nowe złoża gazu w okolicy Jarosławia

Zobacz też

Jarmark Benedyktyński 2023

Zaproszenie na XII Jarmark Benedyktyński w Jarosławskim Opactwie - 16-17września (sobota i niedziela)

Wczoraj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podało informację o sukcesie prac wiertniczych odwiertu rozpoznawczego Zapałów-3K. Odwiert ten jest położony w powiecie jarosławskim, w gminie Wiązownica, w miejscowości Wólka Zapałowska. Testy produkcyjne wskazały na możliwość przemysłowej eksploatacji nowego złoża gazu. Specjaliści szacują, że jego wydajność wyniesie 5 mln metrów sześciennych wysokometanowego gazu ziemnego rocznie.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Prezes Zarządu PGNiG SA, Jerzy Kwieciński powiedział:

„Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów”

Wybór miejsca odwiertu poprzedziły prace analityczne na archiwalnych informacjach geologiczno-geofizycznych. Dane uzyskane dzięki wierceniu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał. Koncesja PGNiG na obszarze Lubaczów-Zapałów, do której należy Zapałów-3K, obejmuje 900 km^2 w 11 gminach.

Z kolei w innym komunikacie, ostatniego dnia lipca, PGNiG poinformowało o rewitalizacji złoża gazowego Mirocin, położonego na granicy powiatów przeworskiego i jarosławskiego. Złoże szacowano dotąd na 4,5 mld metrów sześciennych, z czego wydobyto 4,2 mld. Obecnie specjaliści z PGNiG oceniają, że zasoby mogą być o ponad 20% większe. Do ich wydobycia wykorzystane zostaną istniejące, ale obecnie nieczynne odwierty. W rezultacie zrekonstruowania i pogłębienia sięgną one do nowej struktury gazonośnej.

ŹródłoPGNiG

najnowsze

Antypolonusi

"Wojna nie jest nigdy tak daleko, bo wojna jest zawsze tak blisko…."Wojciech Młynarski Kim są,...
SeoHost.pl