czwartek, 23 maja, 2024
SeoHost.pl

Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?

Zobacz też

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To niepowtarzalna okazja, aby odkryć uroki...

Co trzeciemu Polakowi marzą się białe święta ze śniegiem i możliwością ulepienia bałwana. Z kolei 27% z nas tęskni za świętami w dużym, rodzinnym gronie, a 22% za radosnymi bez pandemii w tle. Co piąty zapytany Polak chciałby spędzić Boże Narodzenie na bogato z mnóstwem prezentów. Niestety współczesne święta powodują, że według 27% Polaków stajemy się bardziej nerwowi i skłonni do kłótni, a według 25% wpadamy w szał świątecznych zakupów. To główne wnioski z badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak pokazało badanie, świąteczne tradycje, które obecnie mają dla nas największe znaczenie to: rodzinne spotkania przy wigilijnym stole – 28% odpowiedzi, ubieranie choinki – 20% odpowiedzi oraz obdarowywanie się upominkami – 19% odpowiedzi. Ważna jest także tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń, jak potwierdziło łącznie 19% zapytanych.

Otaczająca nas pandemiczna rzeczywistość wpływa także na celebrowanie świąt. Zdaniem 36% zapytanych Polaków sprawia ono, że chcemy upominkami jeszcze mocniej wyrazić nasze uczucia i sprawić radość bliskim. Z kolei 28% uważa, że zapraszamy chętniej do wigilijnego stołu także przyjaciół i osoby samotne. Według 18% respondentów staliśmy się bardziej rodzinni i okazujemy sobie więcej ciepła, jak również chcemy aktywniej spędzać święta, jeśli to możliwe wyjeżdżając z rodziną lub przyjaciółmi.

Istotnym elementem świątecznej tradycji jest obdarowywanie prezentami. Jak pokazały jednak wyniki badania „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?”, w obecnych czasach poszukujemy przede wszystkim niematerialnych upominków, dostarczających pozytywnych emocji. Tak twierdzi aż 29% zapytanych Polaków spośród 1238 respondentów biorących udział w badaniu.

Czas pandemii, w którym funkcjonujemy, przekłada się na formę prezentów, które ofiarowujemy i chcemy otrzymywać. Coraz chętniej bliskim osobom podarowujemy zamiast materialnego upominku jakąś atrakcję, która pozwoli im na chwilę radości i oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Może to być na przykład czekoladowy masaż, przejażdżka luksusowym samochodem, zajęcia taneczne czy nawet lot w tunelu aerodynamicznym – propozycji jest bardzo wiele. Taką świąteczną niespodziankę można dobrać odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, której chcemy sprawić przyjemność z okazji świąt.– mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Prezenty niematerialne wygrywają w tym roku z praktycznymi upominkami dla bliskich, na które zamierza się zdecydować co piąty respondent badania. Dla 19% ankietowanych wybór padnie na prezenty elektroniczne, m.in. na kolejne gadżety z lepszymi parametrami. Z kolei 17% zapytanych Polaków będzie poszukiwać upominków, zachęcających do wspólnego spędzania czasu. Dla 15% idealnym rozwiązaniem będą spersonalizowane upominki, jak rodzinne fotoksiążki czy kalendarze z naszymi zdjęciami, podarowane bliskim.

Zdaniem 39% respondentów badania serwisu Prezentmarzeń, aktualnie kupujemy bardziej przemyślane upominki świąteczne niż kiedyś. Wynika to z chęci sprawienia miłej niespodzianki bliskiej osobie. Według 26% zapytanych Polaków, jest wciąż na odwrót, gdyż nadal nabywamy za drogie upominki zadłużając się, jak również popełniamy te same błędy kupując upominki na ostatnią chwilę, jak twierdzi 18% respondentów.

Czekamy z niecierpliwością na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, ale mamy też sporo obaw związanych z ich celebracją i przygotowaniami. Dotyczą one głównie możliwości spotkania w rodzinnym gronie ze względu na pandemię – 36% odpowiedzi, trafienia z upominkami w gusta najbliższych – 27% odpowiedzi, zdążenia na czas ze świątecznymi przygotowaniami – 14% odpowiedzi oraz kłótni przy wigilijnym stole – 12% odpowiedzi. Nie chcemy, aby Święta Bożego Narodzenia były mniej radosne z powodu pandemicznej rzeczywistości i coraz bardziej pozbawione świątecznej tradycji mimo, że tak je postrzegamy. Tęsknimy za bajkowymi świętami z możliwością ulepienia bałwana i celebrowanymi w dużym, rodzinnym gronie.

Badanie sondażowe „Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy?” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1238 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2021.

najnowsze

Modernizacja nawierzchni i infrastruktury drogowej w Jarosławiu

Władze gminy Jarosław planują przebudowę kolejnych dróg na terenie gminy. Inwestycje obejmują m.in. modernizację nawierzchni oraz poprawę infrastruktury drogowej,...
SeoHost.pl