piątek, 14 czerwca, 2024
SeoHost.pl

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali nadpłatę podatku

Zobacz też

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To niepowtarzalna okazja, aby odkryć uroki...

Pierwsi emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł – 12 800 zł brutto, wraz ze świadczeniem za luty otrzymali zwrot nadpłaconego podatku za styczeń. Na Podkarpaciu w sumie dotyczyć to będzie ponad 10 tys. osób (Oddział ZUS w Rzeszowie-7438, Oddział w Jaśle – 2697).
Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dnia miesiąca (1 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki – zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.
Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym.
W skali kraju, w lutym br. blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł.
Według danych ZUS 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.
7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.
Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.
Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Wojciech Dyląg

najnowsze

Pożyjemy zobaczymy…

Nawet w zniewolonym przez politykę oraz służby specjalne człowieku pozostaje nosicielem myśli wolnej. Jak widać to w narodzie rosyjskim,...
SeoHost.pl