niedziela, 1 października, 2023

Więcej informacji o akcji CBA

Zobacz też

Dzisiaj ukazał się komunikat Prokuratury Krajowej podający wiele szczegółów na temat rozbitej działalności przestępczej. Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała od 2014 roku i zajmowała się przemytem znacznych ilości bursztynu z Ukrainy do Polski. Jej działalność naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 23 mln złotych. Zatrzymano 6 osób – pięciu Ukraińców i Polaka (pochodzącego z okolic Przemyśla) w wieku od 36 do 47 lat. Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty i wnioski o tymczasowy areszt. Wnioski zostały uwzględnione przez sąd.

Przemycany bursztyn był wydobywany w kopalniach na Ukrainie i przerzucany w towarach sprowadzanych legalnie na teren Polski m.in. w felgach samochodowych i panelach. Bursztyn był przemycany jednorazowo w paczkach po około 50  kg, a transport odbywał się raz w tygodniu w łącznej ilości 200 kg. Wszystkie transakcje przestępcze rozliczane były w dolarach.

W toku postępowania (14 i 15 września br.) prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił sześciu zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej międzynarodowej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, uszczuplenia należności publicznoprawnych w wielkich rozmiarach w związku z niezgłoszeniem organom celnym przedmiotu i podstawy opodatkowania importowanego z Republiki Ukrainy na terytorium Polski bursztynu. Ponadto obywatel polski usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na powoływaniu się na wpływy w instytucjach samorządowych Urzędu Burmistrza Miasta  i Wójta Gminy Jarosławia.
Zarzucane im czyny zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

– podała Prokuratura Krajowa.

Poprzedni news na ten temat.

Źródło: pk.gov.pl

najnowsze

Sezon 2023 w pełni – Arboretum Bolestraszyce

Arboretum w Bolestraszycach to piękne miejsce pełne roślin i wystaw. Pogoda sprzyja, więc warto je odwiedzić