środa, 29 maja, 2024
SeoHost.pl

Katorżnicy

Opublikowane

Niestety, ale ludzie bywają gorsi od najokrutniejszych zwierząt. Zauważył to już dawno Gracjan B. Morales. Od wieków zdarzają się w historii okresy czasu, kiedy w wielu punktach świata zagraża człowiekowi śmierć. To wojny wybuchające nagle. Kiedyś, bywało, ze nie mieliśmy wiedzy o nich, jak to ma miejsce dzisiaj, kiedy dowiadujemy się o tych konfliktach natychmiast. I to prawda, że im człowiek mniej wie, łatwiej mu się wiedzie w życiu. Ale nie jest prawdą, że ta nasza wiedza daje wolność. Każda wojna, każdy nawet najmniejszy konflikt, wprowadza zamęt, stając się krwawą historią nie do zniesienia. Bo to boli, stając się także wyrokiem śmierci dla nas.

Rysunek - Ivosse 05 2024


Wojna na Ukrainie, w Gazie …przekleństwem staje się otwarcie powiek, bo przecież mamy wojnę tuż za progiem. Czy Rosjanie, patrząc na całą historię tego narodu, to ludzie, którzy urodzili się już z nieczystym sumieniem, trudne to pytanie. Dotyczy to także Niemców.
Historia wojen z nimi jest długa, począwszy od bitwy pod Cedynią w 972 roku kiedy to Mieszko pokonał wyprawę feudałów niemieckich. Potem od roku 1002 włącznie do roku 1018 toczyły się między nami potyczki wojenne zakończone pokojem w Budziszynie. W roku 1109 odbyła się wielka bitwa pod Głogowem oraz na Psim Polu, gdzie Bogusław Krzywousty pokonał Niemców. A bitwa pod Grunwaldem, a II wojna światowa. Dzieje wypełnione waśniami, większymi i mniejszymi zbrodniczymi najazdami na nasz kraj. Tu Niemcy, a z drugiej strony Rosja i carat. Nie pochwalałbym caratu, choć przecież była w nim trochę ludzka twarz za sprawą europejskiego ducha, ba nawet światowego. Rosja XIX wieku oraz pierwszych lat wieku XX, była krajem szczytowego wstecznictwa i reakcji. W latach 1817 – 1877 było około pół miliona zesłańców na Sybir, zaś w latach 1922 – 1937 ponad 20 milionów. Cyfry te mówią same za siebie. Mówią o „łagodności” carskiej władzy w porównaniu do systemu leninizmu i stalinizmu, gdzie zsyłki znalazły stałe miejsce. Ta forma kary polegała na gwałtownym zerwaniu z dotychczasowym trybem życia, oddaleniu od rodzinnych stron oraz rodziny. Ogromna i do dzisiaj nie policzona liczba polskich zesłańców zaświadcza o wymiarze dotykającej nasz naród zagłady, tej zaplanowanej przez bolszewików. jeżeli carat w rosyjskim imperium stosował pewne reformy (ich autorem był Michał Michajłowicz Spieranski), to rosyjscy stalinowscy kaci stosowali najwymyślniejsze formy bestialstwa. Katorżnicy to malowani czarną farbą najciężej pracujący skazańcy. Czarny obraz caratu malowany był długi czas przez Rosjan okupujących obok Polski, także inne kraje w Europie. Wielki terror, inaczej mówiąc czystka od 1936 do 1938 roku pochłonęła ponad milion ofiar. kilka milionów zesłano do łagrów, gdzie dopadła ich śmierć głodowa. Szacuje się, że ofiarami tego terroru stało się ponad 200 tys. Polaków. Była to tzw. „Operacja Polska” przeprowadzona przez osławione NKWD. Zabijano strzałem w tył głowy. A potem Katyń. Z terenów II Rzeczypospolitej zaanektowanych przez ZSRR (1939 – 1941) deportowano ponad milion Polaków. W tym dzikim kraju mordy polityczne były na masową skalę. To Lenin zafundował ten rodzaj „pomocy”, jakim była przymusowa praca uważając, że bez niej nie zbuduje się socjalizmu. I tak ten negatywny obraz Rosji ciągnie się do dziś i utrwala się za sprawą zbrojnej napaści na Ukrainę. Każdy dzień tej strasznej wojny kształtuje ponury obraz tego narodu.

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Pożyjemy zobaczymy…

Nawet w zniewolonym przez politykę oraz służby specjalne człowieku pozostaje nosicielem myśli wolnej. Jak...

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To...

Edukacyjne Widowisko: Polacy, którzy Zmienili Świat

Biuro Niepodległa, Urząd Miasta Jarosławia oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki zapraszają na bezpłatne,...

Więcej

Pożyjemy zobaczymy…

Nawet w zniewolonym przez politykę oraz służby specjalne człowieku pozostaje nosicielem myśli wolnej. Jak...

Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara w międzynarodowej polityce od czasu do czasu znajduje swoje miejsce, posiada...

Wiosenne zioła

Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania wiosennych ziół takich jak pokrzywa, pędy sosny,...