Mural znajduje się na ścianie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha, na budynku do którego uczęszczał Kazimierz Wünsche – widniejący w prawym górnym rogu. Ściana jest widoczna z ulicy Świętego Ducha, znajdującej się za kościołem pod tym wezwaniem, równoległej do ulicy Grunwaldzkiej. Drugą postacią jest ppor. rezerwy Władysława Kondracka, a całość ma upamiętniać mieszkańców Jarosławia i okolic walczących w czasie II WŚ w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.
Program uroczystości (która ma być transmitowana pod tym linkiem):
godz. 10.00 – odsłonięcie muralu, ul. Św. Ducha 1
godz. 11.00 – w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki zwiedzanie wystawy „Lotnicy Ziemi Jarosławskiej w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie” (Galeria Projektor Sztuki, hol Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki)
godz. 11.30 – sesja naukowa:
– Maria Panenka – o idei uhonorowania w Jarosławiu lotników (Grupa Historia i Zagadki Jarosławia i okolic)
– Tomasz Kuba Kozłowski „Początku polskiego lotnictwa” (Dom Spotkań z Historią w Warszawie)
– Robert Gretzyngier „Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie” (Prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego)
– panel dyskusyjny ,,Dlaczego chcemy pamiętać?” – moderator Magdalena Jagiełło-Szostak
godz. 18.00 – koncert w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki – Beata Rybotycka z zespołem – koncert okolicznościowy „Skrzydła pamięci”
– koncert poprzedzi występ Dagmary Moskwy
Na uroczystości w JOKiS wstęp jedynie na podstawie zaproszeń – ze względu na ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym
Za projekt i wykonanie muralu odpowiada absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Michał Węgrzyn. Mural został sfinansowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego w ramach projektu „Przestrzeń Dziedzictwa”.
O muralu, w tym kontrowersjach co do jego lokalizacji pisaliśmy już tutaj.