piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównamainWiadomościEkstremalna Droga Krzyżowa 2018 - 'Droga (pięknego) Życia'

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 – 'Droga (pięknego) Życia’

Opublikowane

 

9 marca o godz. 20.00 już po raz szósty  w Jarosławskim Opactwie zostanie odprawiona Msza Święta dla wszystkich którzy tej nocy postanowili wyruszyć na szlaki niezwykle wymagającej Drogi Krzyżowej.

W tym roku hasłem EDK jest „Droga (pięknego) Życia”.

Proponowane trasy prowadzą do Archikatedry w Przemyślu, Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, ale także do Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Lubaczowie, parafii w Hermanowej. Łącznie 9 tras o sumarycznej długości ponad 400 km.  Tradycyjnie znajdą się też zapewne śmiałkowie którzy wyruszą do  samodzielnie wyznaczonego celu i własną drogą.

Tradycyjne rozważania Męki Pańskiej będziemy łączyć z ekstremalnym wysiłkiem  fizycznym. W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Stryczek. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

  • Ten ekstremalny wysiłek to najpierw odległość do przejścia wahająca się w zależności od osobistej kondycji się od 20 km do 80 km
  • Następnym ekstremum jest nocna pora, gdy organizm nastawia się na bezruch i sen, a tu trzeba iść, często pod górę i z minimalnymi przerwami na rozważanie tekstów.
  • I wreszcie pogoda zimowo-wiosenna z błotem lub z przymrozkami, tzw. „szklanką lodową” lub deszczem. Spore odcinki dróg polnych i leśnych, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny lub zabłądzenia

Musi być ciężko, pod górę i musi boleć. Wtedy zaczyna się modlitwa. Podobnie jak w roku ubiegłym osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy do „duchowego pielgrzymowania” wspólnie z Radio Fara, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań EDK w wybranej nocnej godzinie zgodnie z pragnieniem Jezusa „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie, duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26, 40n).

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do naszej strony internetowej opactwo.pl (zakładka PEDK – Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa) albo do naszej informacji telefonicznej 16 621 52 24 w dni robocze od 9.00 do 16.00.

Deklaracje przejścia możliwe zarówno internetowo jak i telefoniczne.

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, podczas przejścia pielgrzymi są zdani wyłącznie na własne siły. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej, można wziąć udział wyłącznie na własną odpowiedzialność. Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru. Poruszać się można indywidualnie lub w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

 Zaprasza ks. Marek Pieńkowski wraz z ekipą animatorów P-EDK z Jarosławskiego Opactwa

Wiecej informacji na:

http://opactwo.pl/pedk/

http://www.edk.org.pl/

przesłane / jaroslawinfo

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Zanim przyjmiesz małego kotka do domu.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, ale dla miłośników kotów każdy dzień jest świętem. Koty przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygarnięcie kota to początek długiej przygody i ważne jest, aby zapewnić mu najlepszy start. Przeczytaj jak to zrobić.

Jarosławska Droga Krzyżowa 2024

W piątek 16 lutego odbędzie się w Jarosławiu wspólna dla wszystkich parafii Droga Krzyżowa...

XXXIII Podkarpacki Festiwal Piosenki 

Zaproszenie do udziału w 33. edycji Podkarpackiego Festiwalu Piosenki "Śpiewaj razem z nami"! Organizowane...

Miłość i związki w Polsce: Najnowsze trendy i odkrycia

Najważniejsza dla Polaków w związku jest bliskość i docenianie drugiej osoby poprzez małe gesty....

Więcej

LXXIII nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Jarosławskiego 

Porządek obrad LXXIII sesji Rady Powiatu Jarosławskiego: 1. Otwarcie sesji. 2. Stwierdzenie prawomocności obrad....

W oczekiwaniu na epilog – wernisaż wystawy w Małej Galerii

W dniu 07 12 2023 w Małej Galerii JOKiS odbył się wernisaż Teresy Ulmy...

LXXI sesja Rady Powiatu Jarosławskiego

Porządek obrad LXXI sesji Rady Powiatu Jarosławskiego: 1. Otwarcie sesji. 2. Stwierdzenie prawomocności obrad. 3....