niedziela, 10 grudnia, 2023

100-lecie narodzin Kazimierza Wünsche, pilota Dywizjonu 303 z Jarosławia

Zobacz też

Z racji tej okrągłej rocznicy warto przybliżyć tę istotną, a mało znaną w Jarosławiu postać, pochodzącą właśnie z naszego miasta.

Kazimierz Roman Wünsche urodził się 5 czerwca 1919 r. w Jarosławiu w rodzinie robotniczej, jego ojcem był Edward, a matką Stanisława z domu Talent. W Jarosławiu ukończył 5 klas gimnazjum, by następnie rozpocząć edukację w Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich najpierw w Bydgoszczy, a po jej przeniesieniu w Krośnie. Kurs wyższego pilotażu ukończył w Grudziądzu, szkolił się też w Warszawie i Dęblinie. Od wiosny 1939 roku służył w 111 eskadrze myśliwskiej, latając na PZL P.11c.

 

W czasie kampanii wrześniowej wykonał 16 lotów, 18 września przedostał się do Rumunii, a po ucieczce z obozu roku przybył do Francji w dniu 11 listopada 1939. We Francji latając na Bloch MB.152 m.in. osłaniał ewakuację z Dunkierki. Udało mu się przedostać do Wielkiej Brytanii, gdzie po przeszkoleniu został przydzielony do 303 Dywizjonu Myśliwskiego. W czasie Bitwy o Anglię zestrzelił 3 Messerchmitty Bf 109, a 9 września 1940 roku sam został zestrzelony. Po wyleczeniu wrócił do latania, w 1941 roku zestrzelił jeszcze jednego Bf 109, a następnie na spółkę Ju-88. Przez kolejne niemal dwa lata służył jako instruktor, by 18 kwietnia 1944 roku wrócić do służby bojowej w 315 Dywizjonie. Brał udział w osłanianiu lądowania w Normandii, zwalczał też latające bomby V1. Od 6 grudnia 1945 roku służył w Dywizjonie 309, aż do jego rozwiązania w styczniu 1947 roku. Służbę zakończył w stopniu porucznika.

Po demobilizacji ożenił się z Ireną Czapińską, a następnie wrócił do Polski. Wstąpił do Ludowego Lotnictwa Polskiego, służąc początkowo jako pilot myśliwski, a następnie jako instruktor. W 1951 roku został awansowany na kapitana, ale już w kolejnym roku „(…) ze względu na przeszłość polityczną oraz obecne wrogie oblicze w stosunku do Polski Ludowej” został przeniesiony do rezerwy. W 1955 roku udało mu się dostać do lotnictwa sanitarnego, gdzie latał na samolotach jedno- i dwusilnikowych, a także śmigłowcach. Brał m.in. udział w przewozie chorych w czasie epidemii czarnej ospy we Wrocławiu, jako jeden z pierwszych pilotów śmigłowców latał też nad Bieszczadami. Po zawale serca w 1970 roku przestał latać i przeszedł na rentę inwalidzką. Zmarł 10 lipca 1980 r. w Warszawie, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Złotym Krzyżem Zasługi.

Film o Hurricane Mk I przemalowanym w barwy Dywizjonu 303, dokładnie na wzór samolotu pilotowanego przez Kazimierza Wünsche. Na nagraniu wypowiada się m.in. jego córka – Grażyna Gęsiorowska

Z okazji rocznicy w Kinie „Ikar” o godzinie 10:00 zostanie wyświetlony film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, w rolę Kazimierza Wünsche wciela się w nim Hubert Miłkowski. Wczuć się w rolę pilota Dywizjonu 303 można również w grze przeglądarkowej.

Źródła: wikipedia, Mała Encyklopedia Lotników Polskich.

najnowsze

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w zimowej scenerii

Kilka zdjęć z Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywającego się na jarosławskim Rynku. Zdjęcia wykonane wieczorem w piątek 9 grudnia. Rynek w...