niedziela, 1 października, 2023

Upały się skończyły, ale zapotrzebowanie na wodę nie!

Ekspert przypomina o piciu wody jesienią

Zobacz też

Odeszło lato, a razem z nim gorące dni i płynące zewsząd napomnienia, by podczas upałów odpowiednio się nawadniać. W rezultacie wiele osób, które jeszcze miesiąc temu nie rozstawały się z butelką wody, dziś może zapominać o jej regularnym piciu. To błąd, bo organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody przez cały rok. Ile powinniśmy jej pić i jak wybrać tę najlepszą dla siebie? Na te i inne pytania odpowiada Agata Ziemnicka, dietetyczka współpracująca z Nałęczowianką.

Odpowiedni poziom wody w organizmie to jeden z podstawowych warunków jego prawidłowego funkcjonowania. Niestety, o ile latem pamiętamy o piciu wody, po którą sięgamy chociażby po to, żeby się orzeźwić, w chłodne jesienne dni może nam się zdarzyć o tym zapomnieć. Warto to zmienić – zwłaszcza, że jesienią, kiedy często nosimy ciepłe ubrania i przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, także tracimy wodę.

Ile wody potrzebuję?

Niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz, powinniśmy dziennie pić przynajmniej… no właśnie, ile? To kwestia bardzo indywidualna, która zależy m.in. od poziomu aktywności, wieku, płci, stanu zdrowia… Szacuje się, że dorosłe kobiety (nie będące w ciąży i nie karmiące piersią) powinny dostarczać swojemu organizmowi średnio 2 litry wody dziennie, a mężczyźni – 2,5 litra[1]. Obejmuje to zarówno wodę z pożywienia (bardzo dużo zawierają jej owoce i warzywa), jak i z napojów. Pamiętajmy, że codzienne dostarczanie odpowiedniej ilości wody z różnych źródeł to niezbędny element zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

– Coraz więcej uwagi poświęcamy dbaniu o siebie – o swój wygląd, zdrowie, samopoczucie, sylwetkę… Pamiętajmy także o jeszcze jednym bardzo ważnym elemencie – dbaniu o odpowiednie nawodnienie. Dlaczego to takie ważne? Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, woda jest niezbędna do odpowiedniego działania naszego metabolizmu. Dzięki wodzie nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Co to dla nas znaczy? Że mamy energię, możemy się skoncentrować, znaleźć w sobie siłę do pokonywania codziennych wyzwań. Wydaje się proste, aż za proste… Ale tak właśnie jest! Zrób test i pij przez 5 dni naturalną wodę mineralną, na przykład Nałęczowiankę – 2 litrowe butelki dziennie. Obserwuj, jak się wtedy będziesz czuć. Czy będzie Ci się lepiej myśleć, jakby „bez mgły”? Czy będzie Ci łatwiej wstawać? Jakie będziesz mieć samopoczucie? Jak będzie wyglądać Twoja skóra, czy zmniejszą się na przykład oznaki wysuszenia, tak częste w okresie jesienno-zimowym? Warto zrobić taki mały eksperyment – mówi Agata Ziemnicka, dietetyk i psycholog, promująca akceptację siebie i świadome żywienie bez stresu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

najnowsze

Sezon 2023 w pełni – Arboretum Bolestraszyce

Arboretum w Bolestraszycach to piękne miejsce pełne roślin i wystaw. Pogoda sprzyja, więc warto je odwiedzić