piątek, 19 kwietnia, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainBlogiSzukając wspólnego mianownika....

Szukając wspólnego mianownika….

Opublikowane

To był dzień , kiedy nagle zgasły wszystkie reklamy na Times Square i Fifth Avenue, wielkie, gigantyczne rozświetlające ulicę reklamy wyświetlające wielko gębie hasła, mamiące przechodniów setkami najważniejszych marek produktów z całego świata. Oto we wszystkich tych reklamach po raz pierwszy odbił się ogromny komunikat: „Rozświetl świat”. W historii świata stawiając Jezusa Chrystusa w centralnym miejscu świąt Bożego Narodzenia. Pięknie wyglądał ten moment, kiedy cały ruch uliczny się wstrzymał i niosło się to przesłanie ucieleśniające idee miłości do innych ukazywanej w krótkim filmie. I te zbliżenie tysięcy osób, zwykłych przechodniów tego przedświątecznego dnia, uwydatniając w spojrzeniu ich oczu, w wyrazie twarzy pełnym wzruszenia na tle kolędy „Cicha noc”. Taka była Ameryka tego dnia, tego wieczoru. This Christmas! Mój Boże, jakże chciało się tego przed wigilijnego wieczoru zawołać: Bądźmy razem, Polacy! I w tym też dniu pragnąłbym, abyśmy wszyscy znaleźli czas na taki dzień głębokiej refleksji nad tym, co już się stało. Rozpad narodowej wspólnoty boli i trudno będzie go powstrzymać, gdyż jest to proces powiększający się z dnia na dzień zważywszy na to, coś co też dzieje się obecnie w polityce nowej władzy. Zatroskani i niepewni, co przyniesie jutro, zaczynamy się gubić w swoim człowieczeństwie. Jakby na ironię losu, z każdym dniem stajemy się bogatsi w technologię nie w człowieczeństwo. I jest pewnym że prędzej czy później technika obróci się przeciwko człowiekowi. Rezygnujemy z naszego rozumu, poddając się bezwolnie narzucanym nam narracjom bytu. Pogłębia się i poszerza puste pole do rozmowy i pojednania w tej narracji… my i oni.

Karykatura - To nie nasz - K.Ivosse

Oto nowa władza każdego dnia w tych mijających dwóch miesiącach zabetonowuje owo pojednanie, więc dusimy się w oparach absurdu, kiedy ta władza modeluje od nowa dzień dzisiejszy oraz historię Polski, Polski takiej jaka im pasuje. Dotyczy to między innymi choćby Funduszu Kościelnego. Komuna usiłowała uczyć nas, jak powinniśmy myśleć jako tak zwany proletariat, gdzie wszyscy są równi. Uczono nas też, co powinniśmy kolektywnie myśleć i tak zrodziła się wówczas jednomyślność, która służyła władzy. I tak w tej jednomyślności odarto kościół w Polsce z jego przywilejów posiadania własnych dóbr. W ten jednomyślny sposób okradając owe dobra, po wielu staraniach kościoła uchwalając ów fundusz kościelny jako rodzaj rekompensaty za kradzież. W zasadzie nigdy nie dokonano bilansu wszystkich strat. Dobieranie się obecnie władzy do tego funduszu staje się niebezpiecznym procesem dalszego skłócania narodu, stanowiąc obok innych wyzwań konfrontacyjny asumpt i wyzwanie. Tak więc jesteśmy świadkami deptania prawa w wielu już dziedzinach społecznego życia. Lista tych nadużyć stale nam się powiększa. Oczywiście, że zmiany polityczne zawsze wnoszą zmiany wizerunku poprzedników. Jest to usankcjonowane prawem kaduka; większość ma siłę i ma po swojej stronie prawo racji. Warto to zaznaczyć przy okazji, że obok spraw funduszu kościelnego, nowa władza czepia się spraw nauki religii w szkołach. Tu pragnę przypomnieć słowa Alberta Einsteina: Nauka bez religii jest kulawa, zaś religia bez nauki ślepa.

Tak się już składa, że nowa każda nowa władza usiłuje zawsze jak najwięcej wziąć i jak najmniej dać. No, może za wyjątkiem tabletek „dzień po” dla dziewcząt, w zasadzie jeszcze dzieci. Jeżeli mówimy tu o ślepocie, to czy powinniśmy być ślepi na to, na co zanosi się po likwidacji funduszu kościelnego. Zapewne stanie się to, co przeżywają niemieccy katolicy. Dobrowolnie opodatkowani, w miarę powiększającego się regresu gospodarczego, setkami tysięcy wycofują się z nowych danin. Oczywiście od dłuższego czasu kościoły pustoszeją z dnia na dzień, gorzej gdyż z braku zabezpieczeń finansowych, wystawiane są na sprzedaż. Mój Boże, czy może to także dotknąć nas ? Skąd tyle piekła na ziemi ?

Trudne to pytanie. Musimy być razem my, wolni Polacy. Musimy patrzeć w przyszłość bez porzucania przeszłości. My i oni… cóż widać, że wspólnego mianownika tak szybko nie będzie….

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

LXXVII nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Jarosławskiego

Porządek obrad LXXVII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego: 1. Otwarcie sesji. 2. Stwierdzenie prawomocności...

Niepubliczne Przedszkole Akademia Uśmiechu w Jarosławiu

https://www.youtube.com/watch?v=xNCcxvGzsIo Święta Zmartwychwstania - film z Niepublicznego Przedszkola Akademia Uśmiechu w Jarosławiu. POD24

Wiosenne zioła

Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania wiosennych ziół takich jak pokrzywa, pędy sosny,...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...

Więcej

Wiosenne zioła

Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania wiosennych ziół takich jak pokrzywa, pędy sosny,...

Rządowe bunkry

Dwadzieścia kilometrów od Bonn, byłej "zastępczej" stolicy RFN, wybudowano w czasach zimnej wojny rządowy...

Blisko, blisko, coraz bliżej ….wiosna

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Ta meteorologiczna rozpoczęła się 1 marca. Data przyjęta przez...