niedziela, 1 października, 2023

Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa

Zobacz też

24 marca o godz. 20.00 już po raz piąty z Jarosławskiego Opactwa wyruszą na pielgrzymie szlaki uczestnicy niezwykle wymagającej Drogi Krzyżowej.

W tym roku hasłem EDK jest „Droga Przełomu”

Wyruszymy do Archikatedry w Przemyślu, Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, ale także do Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku i do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

Pielgrzymi do tradycyjnych rozważań Meki Pańskiej będą chcieli dołączyć ekstremalny wysiłek fizyczny.

  • Ten ekstremalny wysiłek to najpierw odległość do przejścia wahająca w zależności od osobistej kondycji się od 20 km do 65 km
  • Następnym ekstremum jest nocna pora, gdy organizm nastawia się na bezruch i sen, a tu trzeba iść, często pod górę i z minimalnymi przerwami na rozważanie tekstów.
  • I wreszcie pogoda zimowo-wiosenna z błotem lub z przymrozkami, lub nawet z tzw. „szklanką lodową” jak to było w 2013 r. Spore odcinki dróg polnych i leśnych, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny lub zabłądzenia

Podobnie jak w roku ubiegłym osoby chore, starsze i bez wymaganej zaprawy zapraszamy do „duchowego pielgrzymowania”, które będzie polegać na modlitewnym przeżyciu rozważań PEDK w wybranej nocnej godzinie zgodnie z pragnieniem Jezusa „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie, duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26, 40n).

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do naszej strony internetowej opactwo.pl (zakładka PEDK – Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa) albo do naszej informacji telefonicznej 16 621 52 24 w dni robocze od 9.00 do 16.00.

Zapisy zarówno internetowe jak i telefoniczne.

Ekstremalna Droga Krzyżowowa ma charakter indywidualny, podczas przejścia pielgrzymi są zdani wyłącznie na własne siły.

Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej, można wziąć udział wyłącznie na własną odpowiedzialność. Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru. Poruszać się można indywidualnie lub w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

Zaprasza ks. Marek Pieńkowski

wraz z ekipą animatorów P-EDK z Jarosławskiego Opactwa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

najnowsze

Sezon 2023 w pełni – Arboretum Bolestraszyce

Arboretum w Bolestraszycach to piękne miejsce pełne roślin i wystaw. Pogoda sprzyja, więc warto je odwiedzić