niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaZapowiedzi wydarzeńMuzyka w Kolegiacie Jarosławskiej - Trio Vox Tribus

Muzyka w Kolegiacie Jarosławskiej – Trio Vox Tribus

Opublikowane

Parafia Rzymskokatolicka pw. Bożego Ciała w Jarosławiu serdecznie zaprasza na koncert w ramach cyklu „Niedziela z muzyką w Kolegiacie Jarosławskiej”, który odbędzie się 26. czerwca 2022 roku, o godz. 19:00

Gościć będziemy Trio Vox Tribus. Jest to zespół założony przez organistę Pawła Seligmana w roku 2017, choć nieoficjalnie muzycy zespołu sporadycznie występowali ze sobą już od końca 2014 roku. To prawdopodobnie jedyny taki skład kameralny w Polsce. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno transkrypcje utworów instrumentalnych czy wokalno-instrumentalnych, jak i kompozycje pisane specjalnie na ten skład wykonawców. Zespół koncertuje w kraju i zagranicą. Spośród licznych koncertów godny odnotowania jest udział tria w XIX Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, gdzie podczas koncertu w poznańskiej Bazylice Kolegiackiej 27.04.2019 r., zespół wykonał m.in. kilka prawykonań utworów kompozytorki Katarzyny Danel. Skład zespołu: Jacek Heczko – skrzypce, Tomasz Pająk – klarnet, Paweł Seligman – organy.

Paweł Seligman – organista, pianista, kameralista i pedagog. Ukończył z wyróżnieniem PSM II st. im. I. Paderewskiego w Cieszynie w klasie fortepianu doc. Janusza Seligmana oraz w klasie organów ad. Bogumiły Dunikowskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i ad. Zygmunta Antonika (2005). Odbył szereg warsztatów, kursów mistrzowskich i lekcji otwartych z zakresu gry i improwizacji organowej oraz wykonawstwa muzyki dawnej. W latach 1995-2008 był organistą kościoła św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy. Był również pomysłodawcą i koordynatorem społecznej akcji „Organy dla Brennej Leśnicy”. Od 2008 r. jest organistą kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu (diecezja bielsko-żywiecka).

Jest nauczycielem w Państwowych Szkołach Muzycznych w Cieszynie oraz Jastrzębiu-Zdroju, gdzie prowadzi klasy organów. Kierownik artystyczny festiwali „Letnie Koncerty Kameralne” w Gminie Brenna oraz „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” w Pogórzu. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Cieszyńskiego Maratonu Bachowskiego – imprezy organowej o zasięgu ogólnopolskim. Pomysłodawca, założyciel i manager tria „Vox Tribus”. Jest członkiem Komisji Muzyki Sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej. Ma na swoim koncie już 10 wydanych płyt CD, w tym 6 z solową muzyką organową. Współpracuje jako akompaniator m.in. z Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej, Chórem „Echo” z Zebrzydowic. W 2016 roku został odznaczony srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność na rzecz amatorskiego ruchu chóralnego. W 2019 roku odznaczony Srebrną Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa śląskiego”. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą (Wielka Brytania, Norwegia, Austria, Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy).

Jacek Heczko – skrzypek – ukończył z wyróżnieniem PSM II st. im. I. Paderewskiego w Cieszynie w klasie skrzypiec mgr Barbary Litwiniuk. W 2021 roku ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec dra hab. Adama Mokrusa. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich oraz konkursach – jest laureatem konkursu muzyki kameralnej w Krakowie, uzyskał wyróżnienie na przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach, wielokrotnie brał udział w Beskidzkich Warsztatach Muzycznych w Rycerce Górnej oraz w Międzynarodowej Akademi Muzycznej w Pałacu w Bałoszycach, gdzie szkolił swoje umiejętności pod okiem wybitnych skrzypków oraz pedagogów.

Koncertuje w kraju i za granicą – występuje solowo, orkiestrowo oraz kameralnie. W swojej karierze miał okazję wystąpić w wielu znanych salach koncertowych m.in. Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Dolnośląska, Sala Koncertowa w Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze, Teatr Wielki w Chongqing, Oriental Art Center w Szanghaju, Guangzhou Opera House w Guangzhou, Teatr Wielki w Nanjing, Sala Koncertowa w Xi’an oraz w jednej z kilku sal koncertowych w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Miał okazję grać pod batutą wybitnych dyrygentów takich jak Czesław Grabowski, Bruno Ferrandis, Owen Underhill, Robert Kabara, Agnieszka Nagórka, Szymon Bywalec, Adam Banaszak, Mirosław Jacek Błaszczyk, Yaroslav Shemet, Franck Chastrusse Colombier, Rune Bergmann, Ayyub Guliyev, Hans-Peter Manser czy Tadeusz Kozłowski.

W 2017 roku wziął udział w festiwalu muzyki współczesnej Ostrava New Orchestra. W 2018 roku był członkiem orkiestry na festiwalu New Opera Days Ostrava, gdzie uczestniczył w światowej premierze opery ijd království Tvé (Przyjdź Królestwo Twoje) czeskiego kompozytora Aloisa Háby. W tym samym roku brał udział w projekcie orkiestrowym International Lustoslawski Youth Orchestra. W 2019 roku wystąpił wraz z kwartetem smyczkowym na Festiwalu Silesia Sonans w Jeleniej Górze oraz wziął udział w projekcie orkiestrowym muzyki współczesnej Essential Xenakis w DOX Centre for Contemporary Art w Pradze.

Od września 2020 roku jest liderem grupy II skrzypiec w orkiestrze Opery Śląskiej w Bytomiu.

Tomasz Pająk – klarnecista i saksofonista. Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej w klasie mgra Tomasza Gmyrka oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu – Filii w Szczecinie w klasie klarnetu prof. Bogusława Jakubowskiego. Ma na swoim koncie koncerty z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, grając pod dyrekcją m.in. Jerzego Maksymiuka i Jerzego Salwarowskiego. Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Żywcu oraz wykładowcą w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Koncert jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Jarosławia.

Najnowsze na stronie

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w zimowej scenerii

Kilka zdjęć z Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywającego się na jarosławskim Rynku. Zdjęcia wykonane wieczorem w...

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii – koncert

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiegoz okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 12 grudnia 2023...

W oczekiwaniu na epilog – wernisaż wystawy w Małej Galerii

W dniu 07 12 2023 w Małej Galerii JOKiS odbył się wernisaż Teresy Ulmy...

Trudne warunki na drogach

Panująca obecnie aura powoduje trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy...

Więcej

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii – koncert

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiegoz okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 12 grudnia 2023...

Mikołajki w Podziemiach

 Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej zaprasza na Mikołajki w Podziemiach Jarosławskich – w dniach 05–09.12.2023

W oczekiwaniu na epilog

Mała Galeria JOKiS zaprasza na wernisaż wystawy prac Teresy Ulmy w dniu 7 grudnia...