piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównamainBlogiKrzywe zwierciadło niemieckiej duszy...

Krzywe zwierciadło niemieckiej duszy…

Opublikowane

A to niebo nad Niemcami, nad Kościołem w tym kraju, bywa w ostatnich latach mocno zachmurzone. Jeżeli religia chrześcijańska jest ponadnarodowa, uniwersalna i jednocząca ludzi z Bogiem (i ze sobą), to zaproszenie Boga do domu poszczególnych wiernych staje się tutaj trudem coraz większym. Należałoby uruchomić ostry dzwonek wewnętrzny u katolików niemieckich. Powiedzieć głośno: Nie tędy! Zawracać! Czy byłby to zbyt gwałtowny imperatyw zważywszy na to, co tu się dzieje? Nie. Miłość, która nie jest uczuciem, wiara, która nie jest uczuciem a jedynie wyrachowaniem oraz zabudowaniem pustej przestrzeni wokół siebie, nigdy nie będzie prawdziwą miłością i prawdziwą wiarą. Czy katolicy niemieccy odchodzą od Boga? Czy ma na to wpływ sytuacja ekonomiczna rodzin niemieckich, która po wymianie marki na euro w sposób wyraźny się pogorszyła? Czy Kościół w Niemczech przeżywa kryzys?

Kościół katolicki w Niemczech liczy około 26.2 miliona wiernych, co stanowi 32% ogółu obywateli. Jest faktem, że od kilku lat średnio 100 tyś. katolików niemieckich podejmuje decyzję wystąpienia ze swego kościoła. Wiadomo, że wiąże się to z zaprzestaniem płacenia tzw. podatku kościelnego. Wynosi on 8 – 10% osobistego podatku dochodowego. Oczywiście jest to poważna dziura w budżecie, której Kościół nie ma czym załatać. Wpływy do funduszu kościelnego, to nie tylko ubytki z racji wspomnianej tu, ciągle pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kraju, ale też z racji starzejącego się społeczeństwa. Warto dodać przy tej okazji, że ów deklarowany podatek kościelny pochodzi od 1/3 katolików, gdyż nie opłacają go emeryci, młodzież ucząca się i oczywiście dzieci. Rzecz jasna,iż zmusza to władze kościelne do szukania oszczędności. Jak wskazują publikowane w prasie katolickiej dane, sama diecezja berlińska posiada w bankach oraz instytucjach kredytowych długi sięgające w tej chwili ponad 150 ml euro. Bacon mówił: „Mało filozofii odwodzi od Boga, dużo filozofii – prowadzi do Boga”. W sytuacji ekonomicznej nie pomoże żadna filozofia. Oczywiście katolicy niemieccy, jak i mieszkający tu nasi rodacy, doskonale rozumieją tę sytuację, w jakiej znalazł się Kościół. Wracając do sytuacji berlińskiej kurii, planuje ona redukcję 400 etatów, zamknięcie seminarium duchownego a także likwidację około 100 istniejących w diecezji parafii (na ogólną ilość 207). Planuje się zamienienie niektórych świątyń na galerie sztuki lub sale koncertowe. Inne mają być wyburzone zaś działki po wyburzeniu świątyń i kaplic mają być zlicytowane. Te wszystkie potencjalne zmiany nie mieszczą się wprost w głowie, zaś opracowane programy oszczędności w innych, bulwersujących aspektach, rzecz jasna wpływają emocjonalnie na katolików, budząc tak w Niemcach jak i w Polakach tu żyjących frustracje oraz ból. Prowadzone są rozmowy w których, obok Niemców, uczestniczą także nasi rodacy na czele z księżmi, którym przewodzi rektor Polskiej Misji katolickiej ks. Stanisław Budyń. Najgorsze są wizje strat duchowych wiążących się z likwidacją seminariów, parafii, wyburzeniem kościołów i kaplic, czy ich przeistoczeniem w ośrodki kulturalne.

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Zanim przyjmiesz małego kotka do domu.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, ale dla miłośników kotów każdy dzień jest świętem. Koty przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygarnięcie kota to początek długiej przygody i ważne jest, aby zapewnić mu najlepszy start. Przeczytaj jak to zrobić.

Jarosławska Droga Krzyżowa 2024

W piątek 16 lutego odbędzie się w Jarosławiu wspólna dla wszystkich parafii Droga Krzyżowa...

XXXIII Podkarpacki Festiwal Piosenki 

Zaproszenie do udziału w 33. edycji Podkarpackiego Festiwalu Piosenki "Śpiewaj razem z nami"! Organizowane...

Miłość i związki w Polsce: Najnowsze trendy i odkrycia

Najważniejsza dla Polaków w związku jest bliskość i docenianie drugiej osoby poprzez małe gesty....

Więcej

Misja Jacka Kaczmarskiego

W Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1983 ukazała się rozmiarowo mała książeczka (dla...

Czosnek – naturalny skarbiec zdrowia

Włączając czosnek do codziennej diety możemy spodziewać się wielu korzyści zdrowotnych. Poprawa pracy serca, pomoc przy problemach grzybiczych i zapobieganie zatruciom pokarmowym to tylko początek korzystnych właściwości czosnku.

Wojny bytujące w danym nam czasie…

Na początek trochę prześmiechów z sytuacji, którą od dłuższego czasu funduje nam Unia Europejska,...