środa, 28 lutego, 2024
Strona głównamainBlogiKartka bezpieczeństwa

Kartka bezpieczeństwa

Opublikowane

Wszyscy przeżywamy teraz trudne chwile. Najbardziej niestałe ze wszystkiego są nasze nastroje, zależne właśnie dziś i teraz od tylu naraz rzeczy, od chemii naszego ciała, od napływających informacji o tym co przynosi ta zaraza każdego dnia. Huśtawka naszych nastrojów bez względu na to, kto z nas przeżywa kwarantannę, czy musi iść do pracy dla kawałka chleba. A rzeczywistość jest jedna i zmuszeni jesteśmy przestrzegać ostrych rygorów w końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo. Pozostajemy wierni tym rygorom, choć buzuje w nas nasze wewnętrzne morze nastrojów. Przypływów i odpływów. Musimy o tym pamiętać i mieć się na baczności, choć czasami jest to tak trudne do zniesienia. Jedno jest pewne, usankcjonowane przez naukę, że nie należy brać tych nastrojów za odbicie narzuconej nam rzeczywistości. Zważmy, że chodzi przecież o nasze życie. Pamiętam, że u znanej pisarki Marii Rodziewiczówny w jej mieszkaniu wisiały na ścianie następujące, ułożone przez nią, przykazania; Czcij i zachowaj ciszę, pogodę i spokój domu tego, aby cisza, pogoda i spokój stały się tobie pomocne w trudnych chwilach. Spraw, abyś był stale zajęty jakąś pracą wedle twych sił, zdolności i zamiłowania. Nie będziesz śmiecił i czynił bezwładu ani zamieszania domowego porządku. Pamiętaj, abyś nie ranił myśli ni ust mową o złem, marności i głupstwie. Nie będziesz opowiadał, szczególnie przy posiłku, o chorobach, kalectwach, kryminałach i smutkach. Nie będziesz się gniewał ani podnosił głosu, z wyjątkiem śpiewu i śmiechu. Nie będziesz zatruwał powietrza domu złym i kwaśnym humorem. Nie wnoś do domu twego szatańskiej czci pieniądza i przekleństwa jego spraw. Zachowaj przyjacielstwo Bożych stworzeń, dla domowników przyjętych jak psy, ptaki, koty i inne. Nie ukazuj trwogi, a znoś ze spokojem dopust Boży, jako głód i chłód, biedę i chorobę. Maria Rodziewiczówna była też chyba autorką znanego błogosławieństwa kierowanego na odchodne do  odwiedzających ją kolegów po piórze. Pamiętaj, że będą błogosławieni, którzy wpierw pomyślą, zanim coś zrobią i wpierw się modlą, zanim coś pomyślą. Jeżeli nie powiesimy w naszym „schronie” przestróg pisarki, powieśmy chociaż tę kartkę bezpieczeństwa; W razie nagłego ataku złości – zerwać ją, zmiąć i energicznie rzucić w kąt. A jeśli nasz nastrój nie przechodzi, podeptać. Szczęść wszystkim Boże!

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Szukając wspólnego mianownika….

To był dzień , kiedy nagle zgasły wszystkie reklamy na Times Square i Fifth...

Zanim przyjmiesz małego kotka do domu.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, ale dla miłośników kotów każdy dzień jest świętem. Koty przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygarnięcie kota to początek długiej przygody i ważne jest, aby zapewnić mu najlepszy start. Przeczytaj jak to zrobić.

Jarosławska Droga Krzyżowa 2024

W piątek 16 lutego odbędzie się w Jarosławiu wspólna dla wszystkich parafii Droga Krzyżowa...

XXXIII Podkarpacki Festiwal Piosenki 

Zaproszenie do udziału w 33. edycji Podkarpackiego Festiwalu Piosenki "Śpiewaj razem z nami"! Organizowane...

Więcej

Szukając wspólnego mianownika….

To był dzień , kiedy nagle zgasły wszystkie reklamy na Times Square i Fifth...

Misja Jacka Kaczmarskiego

W Instytucie Literackim w Paryżu w roku 1983 ukazała się rozmiarowo mała książeczka (dla...

Czosnek – naturalny skarbiec zdrowia

Włączając czosnek do codziennej diety możemy spodziewać się wielu korzyści zdrowotnych. Poprawa pracy serca, pomoc przy problemach grzybiczych i zapobieganie zatruciom pokarmowym to tylko początek korzystnych właściwości czosnku.