środa, 29 maja, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainNadesłaneJak można wykorzystać kolory w muzeum?

Jak można wykorzystać kolory w muzeum?

Opublikowane

Funzeum to pierwsze w Polsce tak duże interaktywne muzeum wykorzystujące magię światła i kolorów.  Złożone z kilkudziesięciu instalacji jest inspirowane TeamLab Borderless w Tokio, czyli największym muzeum sztuki cyfrowej na świecie. 

Wśród dostępnych scenerii magicznej wystawy znajdzie się m.in.: fluorescencyjny las, pole przerośniętych kwiatów czy salę księżycową wraz z innymi planetami. Do dyspozycji gości jest ponad 50 multimedialnych instalacji, wykorzystujących różne źródła światła i kolorów. 

Stworzone zostały różnego rodzaju eksponaty, które mają pobudzać jak najwięcej zmysłów. W powstałych instalacjach to odwiedzający ma odgrywać główna rolę i przede wszystkim dobrze sie bawić. Niektóre instalacje uruchamiają się dopiero po kontakcie ze zwiedzającym. Można na przykład nauczyć się jak powstają kolory. Można tam znaleźć zarówno praktyczną wiedzę jak i uczyć się poprzez eksperymenty – mówi Adam Wicher, dyrektor Funzeum.

Z ciekawostek o kolorach można dowiedzieć się na przykład, że pomarańczowy to jedna z barw widmowych znajdująca się pomiędzy światłem żółtym, a czerwonym. Długość fali elektromagnetycznej koloru pomarańczowego to 590 – 625 nm, a częstotliwość 480 – 510 THz. Żółty barwnik można zobaczyć już w jaskini Lascaux, który jest jednym z najstarszych kolorów używanych przez ludzkość. Jak się okazuje w krajach zachodnich kolor żółty jest nie lubiany jedynie przez 6% społeczeństwa, za to w krajach azjatyckich tendencja jest odwrotna. Kolor czerwony w psychologii jest kolorem wyrażającym najsilniejsze emocje, motywuje i dodaje energii, ale i przestrzega przed niebezpieczeństwem. 

Kolejnym ciekawy zjawiskiem wykorzystywanym w Funeum jest wystawienie barwników fluorescencyjnych na działanie promieni UV. Pomimo tego, że ultrafioletu nie widzimy dochodzi do zjawiska fluorescencji, czyli pochłonięcia energii promieni UV przez cząstki barwnika i oddania jej jako widzialnego światła. 

W Funzeum można znaleźć również infinity rooms, czyli pomieszczenie wypełnione lustrami, które dzięki ciągłemu kierunkowemu odbijaniu się światła dają wrażenie niekończącego się pokoju. 

Trudno opisać słowami wszystko, co przygotowaliśmy dla odwiedzających Funzeum. To miejsce wyłamuje się całkowicie ze schematu placówki muzealnej. Tworząc ten obiekt o charakterze edukacyjno-rozrywkowym chcieliśmy, aby zwiedzający mógł wypróbować niemalże każdy pomysł, jaki przyjdzie mu do głowy pod wpływem zwiedzania. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum, gdzie zazwyczaj eksponatów nie wolno dotykać, w Funzeum można doświadczać wystawy pod każdym kątem. Tutaj chodzi o to, aby goście sami odkryli, co można zrobić z danymi elementami wystawy. – mówi Adam Wicher, pomysłodawca i dyrektor Funzeum.

Funzeum mieści się w Gliwicach w kompleksie C.H. Europa Centralna i jest największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane magią kolorów i światła.

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Pożyjemy zobaczymy…

Nawet w zniewolonym przez politykę oraz służby specjalne człowieku pozostaje nosicielem myśli wolnej. Jak...

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To...

Edukacyjne Widowisko: Polacy, którzy Zmienili Świat

Biuro Niepodległa, Urząd Miasta Jarosławia oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki zapraszają na bezpłatne,...

Więcej

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...

Jakie są współczesne Polki?

Współczesne Polki są przebojowe, silne i niezależne, a także szalone i chętne przygód. Wśród...