niedziela, 14 kwietnia, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainNadesłaneJak bezpiecznie podróżować z czworonogiem?

Jak bezpiecznie podróżować z czworonogiem?

Opublikowane

Święta Wielkiej Nocy nieodłącznie wiążą się z rodzinnymi spotkaniami i wspólnym biesiadowaniem przy apetycznie zastawionym stole. To czas wzajemnej życzliwości, odpoczynku i często podróży w rodzinne strony. Jak zadbać by ten okres był równie radosny, co bezpieczny także dla naszych czworonożnych członków rodzin?

Każdy wyjazd, także ten na święta, powinien cieszyć wszystkich członków rodziny, dlatego tak ważne jest, aby przed wspólną podróżą zastanowić się, czy dla naszego czworonożnego przyjaciela będzie on przyjemnością, czy może lepiej będzie czuł się, pozostając w domu pod odpowiednia opieką. Pod uwagę warto wziąć naturalne potrzeby zwierzęcia związane z gatunkiem oraz indywidualne cechy.

Psy, w przeciwieństwie do większości kotów, uwielbiają poznawać nowe terytoria. Są silnie związane z opiekunami i ich towarzystwo jest dla nich kluczowe, dlatego wspólna podróż może sprawić im wiele radości. Wyjątkiem może być pies senior, który zdecydowanie lepiej będzie się czuł w dobrze sobie znanych czterech kątach. Podobnie koty, których silny instynkt terytorialny sprawia, że zmiana środowiska może wiązać się u nich ze stresem. Dlatego mruczki lepiej będą się czuły w swoich domach. Jeśli zdecydujemy, aby zostawić swojego ulubieńca pod opieką innej osoby, optymalnie, aby była to osoba, którą zwierzę zna i której ufa. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować naszą nieobecność.

Niezbędne informacje dla tymczasowego opiekuna

W sytuacji, gdy nasz pupil zostaje z tymczasowym opiekunem, niezwykle ważne jest, aby przekazać tej osobie, jak najwięcej informacji, które pomogą jej poczuć się komfortowo i jak najlepiej zadbać o czworonoga. Opowiedzmy, jak wygląda rozkład dnia pupila, co lubi, a czego nie, jakie zabawy preferuje. Jeśli przyjmuje leki, to przekażmy instrukcje, jak je podawać. Utrzymanie znanej zwierzęciu rutyny i brak zmian w harmonogramie umożliwi zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Zostawmy kontakt do naszego lekarza weterynarii i upewnijmy się, że będzie w tym czasie dostępny. Przekażmy też książeczkę zdrowia z historią leczenia, zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie, żeby tymczasowy opiekun miał je przy sobie w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo pupila w podróży

Jeśli planujemy zabrać swojego czworonoga na świąteczny wyjazd, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się przed podróżą. Zwierzę musi być przewożone tak, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy jemu i wszystkim pasażerom. W samochodzie najlepiej stosować metalową klatkę, którą mocuje się w przestrzeni bagażowej lub na podłodze za przednimi siedzeniami, albo transportery samochodowe lub specjalne szelki wpinane do pasów bezpieczeństwa. Róbmy też postoje w czasie jazdy, aby pupil mógł odpocząć, napić się wody i zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Ważne, aby podczas przerw pies był zawsze na smyczy.

Przy wielkanocnym stole

Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że nasze ulubione przysmaki wielkanocne mogą być nieodpowiednie dla naszych pupili. Psy i koty mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek, dlatego tak ważne jest, aby nie karmić zwierząt resztkami ze stołu. Świąteczny obiad to często pieczone mięsa z dodatkiem cebuli i czosnku, tłuste potrawy, bigos, smażone kotlety, ostre przyprawy. Ich spożycie przez zwierzęta może doprowadzić do zatruć objawiających się m.in. biegunką i wymiotami, ale również mogących prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby. Z kolei, tak uwielbiane przez nas wielkanocne wypieki i mazurki często zawierają kakao, rodzynki, orzechy makadamia, czy sztuczny słodzik – ksylitol. Wszystkie te produkty są niebezpieczne dla naszych zwierząt.

Aby święta były radosnym czasem dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół, zawsze warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety naszego ulubieńca. Gdy usiądziemy do wielkanocnego stołu zadbajmy, żeby nasze psy i koty dostały odpowiednie, przeznaczone dla nich zwierzęce jedzenie i smakołyki. Jeśli zaś podejrzewamy, że nasz pupil mógł zjeść coś nieodpowiedniego, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Stała dieta to podstawa

Zarówno tym pupilom, które udają się w podróż, jak i tym, które zostają w domach, należy zapewnić stałą i zbilansowaną dietę. Tymczasowy opiekun powinien karmić czworonoga zgodnie z tym samym rytmem – podając to samo jedzenie, w tych samych dawkach i proporcjach, co na co dzień. Dzięki temu unikniemy zaburzeń pokarmowych u pupila i niepotrzebnego stresu jego opiekuna.

Prawidłowe żywienie jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Dieta psa i kota powinna zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, czyli być kompletna i zbilansowana. Pies powinien jeść 2-3 razy dziennie o ustalonych porach. Z kolei kot potrzebuje mniejszych porcji podawanych kilka razy dziennie – wyjaśnia lekarka weterynarii.

Pamiętając o naturalnych potrzebach i indywidualnych cechach naszych czworonożnych podopiecznych, jesteśmy w stanie sprawić, że będą zdrowe i szczęśliwe każdego dnia i w każdych okolicznościach. Ta odpowiedzialna opieka i troska jest najlepszą formą podziękowania za radość, jaką psy i koty na co dzień wnoszą do naszego życia.

nadesłane

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Niepubliczne Przedszkole Akademia Uśmiechu w Jarosławiu

https://www.youtube.com/watch?v=xNCcxvGzsIo Święta Zmartwychwstania - film z Niepublicznego Przedszkola Akademia Uśmiechu w Jarosławiu. POD24

Wiosenne zioła

Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania wiosennych ziół takich jak pokrzywa, pędy sosny,...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...

Rządowe bunkry

Dwadzieścia kilometrów od Bonn, byłej "zastępczej" stolicy RFN, wybudowano w czasach zimnej wojny rządowy...

Więcej

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...

Jakie są współczesne Polki?

Współczesne Polki są przebojowe, silne i niezależne, a także szalone i chętne przygód. Wśród...

Zanim przyjmiesz małego kotka do domu.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, ale dla miłośników kotów każdy dzień jest świętem. Koty przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygarnięcie kota to początek długiej przygody i ważne jest, aby zapewnić mu najlepszy start. Przeczytaj jak to zrobić.