niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównamainNadesłaneJak bezpiecznie podróżować z czworonogiem?

Jak bezpiecznie podróżować z czworonogiem?

Opublikowane

Święta Wielkiej Nocy nieodłącznie wiążą się z rodzinnymi spotkaniami i wspólnym biesiadowaniem przy apetycznie zastawionym stole. To czas wzajemnej życzliwości, odpoczynku i często podróży w rodzinne strony. Jak zadbać by ten okres był równie radosny, co bezpieczny także dla naszych czworonożnych członków rodzin?

Każdy wyjazd, także ten na święta, powinien cieszyć wszystkich członków rodziny, dlatego tak ważne jest, aby przed wspólną podróżą zastanowić się, czy dla naszego czworonożnego przyjaciela będzie on przyjemnością, czy może lepiej będzie czuł się, pozostając w domu pod odpowiednia opieką. Pod uwagę warto wziąć naturalne potrzeby zwierzęcia związane z gatunkiem oraz indywidualne cechy.

Psy, w przeciwieństwie do większości kotów, uwielbiają poznawać nowe terytoria. Są silnie związane z opiekunami i ich towarzystwo jest dla nich kluczowe, dlatego wspólna podróż może sprawić im wiele radości. Wyjątkiem może być pies senior, który zdecydowanie lepiej będzie się czuł w dobrze sobie znanych czterech kątach. Podobnie koty, których silny instynkt terytorialny sprawia, że zmiana środowiska może wiązać się u nich ze stresem. Dlatego mruczki lepiej będą się czuły w swoich domach. Jeśli zdecydujemy, aby zostawić swojego ulubieńca pod opieką innej osoby, optymalnie, aby była to osoba, którą zwierzę zna i której ufa. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować naszą nieobecność.

Niezbędne informacje dla tymczasowego opiekuna

W sytuacji, gdy nasz pupil zostaje z tymczasowym opiekunem, niezwykle ważne jest, aby przekazać tej osobie, jak najwięcej informacji, które pomogą jej poczuć się komfortowo i jak najlepiej zadbać o czworonoga. Opowiedzmy, jak wygląda rozkład dnia pupila, co lubi, a czego nie, jakie zabawy preferuje. Jeśli przyjmuje leki, to przekażmy instrukcje, jak je podawać. Utrzymanie znanej zwierzęciu rutyny i brak zmian w harmonogramie umożliwi zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Zostawmy kontakt do naszego lekarza weterynarii i upewnijmy się, że będzie w tym czasie dostępny. Przekażmy też książeczkę zdrowia z historią leczenia, zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie, żeby tymczasowy opiekun miał je przy sobie w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo pupila w podróży

Jeśli planujemy zabrać swojego czworonoga na świąteczny wyjazd, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się przed podróżą. Zwierzę musi być przewożone tak, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy jemu i wszystkim pasażerom. W samochodzie najlepiej stosować metalową klatkę, którą mocuje się w przestrzeni bagażowej lub na podłodze za przednimi siedzeniami, albo transportery samochodowe lub specjalne szelki wpinane do pasów bezpieczeństwa. Róbmy też postoje w czasie jazdy, aby pupil mógł odpocząć, napić się wody i zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Ważne, aby podczas przerw pies był zawsze na smyczy.

Przy wielkanocnym stole

Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że nasze ulubione przysmaki wielkanocne mogą być nieodpowiednie dla naszych pupili. Psy i koty mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek, dlatego tak ważne jest, aby nie karmić zwierząt resztkami ze stołu. Świąteczny obiad to często pieczone mięsa z dodatkiem cebuli i czosnku, tłuste potrawy, bigos, smażone kotlety, ostre przyprawy. Ich spożycie przez zwierzęta może doprowadzić do zatruć objawiających się m.in. biegunką i wymiotami, ale również mogących prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby. Z kolei, tak uwielbiane przez nas wielkanocne wypieki i mazurki często zawierają kakao, rodzynki, orzechy makadamia, czy sztuczny słodzik – ksylitol. Wszystkie te produkty są niebezpieczne dla naszych zwierząt.

Aby święta były radosnym czasem dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół, zawsze warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety naszego ulubieńca. Gdy usiądziemy do wielkanocnego stołu zadbajmy, żeby nasze psy i koty dostały odpowiednie, przeznaczone dla nich zwierzęce jedzenie i smakołyki. Jeśli zaś podejrzewamy, że nasz pupil mógł zjeść coś nieodpowiedniego, niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania pomocy – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Stała dieta to podstawa

Zarówno tym pupilom, które udają się w podróż, jak i tym, które zostają w domach, należy zapewnić stałą i zbilansowaną dietę. Tymczasowy opiekun powinien karmić czworonoga zgodnie z tym samym rytmem – podając to samo jedzenie, w tych samych dawkach i proporcjach, co na co dzień. Dzięki temu unikniemy zaburzeń pokarmowych u pupila i niepotrzebnego stresu jego opiekuna.

Prawidłowe żywienie jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Dieta psa i kota powinna zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, czyli być kompletna i zbilansowana. Pies powinien jeść 2-3 razy dziennie o ustalonych porach. Z kolei kot potrzebuje mniejszych porcji podawanych kilka razy dziennie – wyjaśnia lekarka weterynarii.

Pamiętając o naturalnych potrzebach i indywidualnych cechach naszych czworonożnych podopiecznych, jesteśmy w stanie sprawić, że będą zdrowe i szczęśliwe każdego dnia i w każdych okolicznościach. Ta odpowiedzialna opieka i troska jest najlepszą formą podziękowania za radość, jaką psy i koty na co dzień wnoszą do naszego życia.

nadesłane

Najnowsze na stronie

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w zimowej scenerii

Kilka zdjęć z Jarmarku Bożonarodzeniowego odbywającego się na jarosławskim Rynku. Zdjęcia wykonane wieczorem w...

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii – koncert

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiegoz okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 12 grudnia 2023...

W oczekiwaniu na epilog – wernisaż wystawy w Małej Galerii

W dniu 07 12 2023 w Małej Galerii JOKiS odbył się wernisaż Teresy Ulmy...

Trudne warunki na drogach

Panująca obecnie aura powoduje trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy...

Więcej

6 rozgrzewających zabiegów na jesień

Jesienna chandra to nic innego jak sezonowy spadek nastroju i aktywności, spowodowany brakiem światła....

Na czym polega aromaterapia?

Zapach odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu. Może wspomagać zdrowie i poprawiać jakość funkcjonowania....

Wpływ sztucznego oświetlenia na wzrok.

Ze sztucznym oświetleniem w okresie jesienno – zimowym mamy do czynienia na co dzień....