wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównamainNadesłaneFundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom w województwie podkarpackim

Fundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom w województwie podkarpackim

Opublikowane

Najnowsze dane GUS z 2020 roku wskazują, że zasięg skrajnego ubóstwa wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zmniejszył się na przestrzeni lat
2018-2019 z 6% do niecałych 5%. To oznacza, że problem niedożywienia nadal dotyczy wielu dzieci. By chociaż częściowo odpowiedzieć na ten problem Fundacja Tesco od 2012 roku realizuje ogólnopolski program dożywania potrzebujących dzieci „Zdrowo jeść”. W województwie podkarpackim w tej edycji wspieramy 3 placówki: Oddział Powiatowy TPD w Jarosławiu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Oddziałem Miejskim w Mielcu i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Oddziałem Okręgowym w Przemyślu.

Fundacja Tesco, z pomocą darczyńców, nie przestaje wspierać swoich partnerów, w tym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 2014 roku w ramach partnerstwa strategicznego, które zawiązała z tą jedną z najstarszych organizacji działających na rzecz potrzebujących dzieci, kieruje swoje działania do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych TPD. Każdego roku placówki biorące udział w programie „Zdrowo jeść” otrzymują od Fundacji Tesco dotację finansową, która jest wykorzystywana na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego służącego podopiecznym do przygotowywania posiłków.

– Program Zdrowo jeść finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej w sklepach Tesco w całym kraju – to oznacza, że każdy może wspomóc ten cel wrzucając dowolny datek do puszki umieszczonej przy kasach w sklepach. Każdego roku wsparciem obejmujemy blisko tysiąc potrzebujących dzieci i doceniamy każdą złotówkę od naszych darczyńców – tłumaczy Daria Kulińska, Prezeska Fundacji Tesco.

Na realizację ośmiu już edycji programu Fundacja Tesco przekazała prawie 3 mln zł, co oznacza 1 150 235 posiłków.  

Bardzo ważną kwestią w ramach programu jest też edukacja. Dzieci angażowane są do zadań, takich jak komponowanie jadłospisu, zakupy i przygotowywanie posiłków. W ten sposób w praktyce zdobywają wiedzę na temat racjonalnego żywienia i niemarnowania żywności. Dodatkowo podopieczni biorą też udział w prowadzonych przez wychowawców zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Fundacja Tesco zapewnia materiały edukacyjne. Każda placówka organizuje również warsztatowe spotkania rodzinne oraz pikniki i festyny dla lokalnej społeczności.

– Idea programu jest taka, żeby uczyć dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków, aby wiedziały co z czym można komponować, co jest zdrowe. I to jest wspólne z założeniami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo my właśnie chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w takie umiejętności, które służą w byciu dorosłym człowiekiem. Wspólne przygotowywanie posiłków uczy gospodarowania pieniędzmi, kreatywności i otwiera na nowe smaki – mówi Jolanta Szklarska, Dyrektor TPD.

W bieżącej edycji w programie bierze udział 26 placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W wielu przypadkach rodziców nie stać na zakup pełnowartościowych produktów, więc posiłek w szkole lub placówce jest dla tych dzieci jedyną szansą na zjedzenie czegoś pożywnego. Z powodu pandemii COVID-19 część działań musiała zostać dostosowana do nowej rzeczywistości. Kiedy placówki zostały zamknięte najbardziej potrzebującym rodzinom były dostarczane gotowe paczki żywnościowe. W sumie zapewniono 915 paczek.

nadesłane

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Szukając wspólnego mianownika….

To był dzień , kiedy nagle zgasły wszystkie reklamy na Times Square i Fifth...

Zanim przyjmiesz małego kotka do domu.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, ale dla miłośników kotów każdy dzień jest świętem. Koty przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygarnięcie kota to początek długiej przygody i ważne jest, aby zapewnić mu najlepszy start. Przeczytaj jak to zrobić.

Jarosławska Droga Krzyżowa 2024

W piątek 16 lutego odbędzie się w Jarosławiu wspólna dla wszystkich parafii Droga Krzyżowa...

XXXIII Podkarpacki Festiwal Piosenki 

Zaproszenie do udziału w 33. edycji Podkarpackiego Festiwalu Piosenki "Śpiewaj razem z nami"! Organizowane...

Więcej

Zanim przyjmiesz małego kotka do domu.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego, ale dla miłośników kotów każdy dzień jest świętem. Koty przynoszą korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przygarnięcie kota to początek długiej przygody i ważne jest, aby zapewnić mu najlepszy start. Przeczytaj jak to zrobić.

Miłość i związki w Polsce: Najnowsze trendy i odkrycia

Najważniejsza dla Polaków w związku jest bliskość i docenianie drugiej osoby poprzez małe gesty....

Jak sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia

Coraz więcej osób w Święta Bożego Narodzenia zamiast tradycyjnego stołu w gronie bliższej i...