wtorek, 16 lipca, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainNadesłaneFundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom w województwie podkarpackim

Fundacja Tesco nie ustaje w pomocy potrzebującym dzieciom w województwie podkarpackim

Opublikowane

Najnowsze dane GUS z 2020 roku wskazują, że zasięg skrajnego ubóstwa wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia zmniejszył się na przestrzeni lat
2018-2019 z 6% do niecałych 5%. To oznacza, że problem niedożywienia nadal dotyczy wielu dzieci. By chociaż częściowo odpowiedzieć na ten problem Fundacja Tesco od 2012 roku realizuje ogólnopolski program dożywania potrzebujących dzieci „Zdrowo jeść”. W województwie podkarpackim w tej edycji wspieramy 3 placówki: Oddział Powiatowy TPD w Jarosławiu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Oddziałem Miejskim w Mielcu i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Oddziałem Okręgowym w Przemyślu.

Fundacja Tesco, z pomocą darczyńców, nie przestaje wspierać swoich partnerów, w tym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Od 2014 roku w ramach partnerstwa strategicznego, które zawiązała z tą jedną z najstarszych organizacji działających na rzecz potrzebujących dzieci, kieruje swoje działania do podopiecznych dziennych placówek opiekuńczo-wychowawczych TPD. Każdego roku placówki biorące udział w programie „Zdrowo jeść” otrzymują od Fundacji Tesco dotację finansową, która jest wykorzystywana na zakup żywności oraz niezbędnego wyposażenia kuchennego służącego podopiecznym do przygotowywania posiłków.

– Program Zdrowo jeść finansowany jest ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej prowadzonej w sklepach Tesco w całym kraju – to oznacza, że każdy może wspomóc ten cel wrzucając dowolny datek do puszki umieszczonej przy kasach w sklepach. Każdego roku wsparciem obejmujemy blisko tysiąc potrzebujących dzieci i doceniamy każdą złotówkę od naszych darczyńców – tłumaczy Daria Kulińska, Prezeska Fundacji Tesco.

Na realizację ośmiu już edycji programu Fundacja Tesco przekazała prawie 3 mln zł, co oznacza 1 150 235 posiłków.  

Bardzo ważną kwestią w ramach programu jest też edukacja. Dzieci angażowane są do zadań, takich jak komponowanie jadłospisu, zakupy i przygotowywanie posiłków. W ten sposób w praktyce zdobywają wiedzę na temat racjonalnego żywienia i niemarnowania żywności. Dodatkowo podopieczni biorą też udział w prowadzonych przez wychowawców zajęciach na temat zdrowego odżywiania. Fundacja Tesco zapewnia materiały edukacyjne. Każda placówka organizuje również warsztatowe spotkania rodzinne oraz pikniki i festyny dla lokalnej społeczności.

– Idea programu jest taka, żeby uczyć dzieci samodzielnego przygotowywania posiłków, aby wiedziały co z czym można komponować, co jest zdrowe. I to jest wspólne z założeniami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo my właśnie chcemy wyposażyć naszych podopiecznych w takie umiejętności, które służą w byciu dorosłym człowiekiem. Wspólne przygotowywanie posiłków uczy gospodarowania pieniędzmi, kreatywności i otwiera na nowe smaki – mówi Jolanta Szklarska, Dyrektor TPD.

W bieżącej edycji w programie bierze udział 26 placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W wielu przypadkach rodziców nie stać na zakup pełnowartościowych produktów, więc posiłek w szkole lub placówce jest dla tych dzieci jedyną szansą na zjedzenie czegoś pożywnego. Z powodu pandemii COVID-19 część działań musiała zostać dostosowana do nowej rzeczywistości. Kiedy placówki zostały zamknięte najbardziej potrzebującym rodzinom były dostarczane gotowe paczki żywnościowe. W sumie zapewniono 915 paczek.

nadesłane

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Trony z bagnetów

Tekst krytykuje niską frekwencję wyborczą w Polsce i porównuje ją z prawie stuprocentową frekwencją w Rosji, sugerując, że rosyjskie wyniki są manipulowane. Opisuje, jak długie lata komunizmu w Rosji nauczyły obywateli akceptować trudne warunki życia, oraz podkreśla, że obecna polityka Putina, w tym jego bliskie związki z cerkwią, służy wzmocnieniu jego władzy. Autor sugeruje, że Rosja Putina, mimo swojej siły, opiera się na propagandzie i kontroli nad społeczeństwem, a pytanie pozostaje, jak długo Putin będzie w stanie utrzymać swoją pozycję.

W Jarosławiu dyskutowano o dotacjach dla młodych ludzi

Przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej od początku czerwca aktywnie objeżdżają region podkarpacki, odbywając spotkania ze...

Dni Jarosławia 2024

Dni Jarosławia 2024Rynek 29–30 czerwca 2024 28 CZERWCA – 30 CZERWCA Żarciowozy – VI...

Dobro którego oczekujemy

Dwie Europy, ta zachodnia i środkowo wschodnia, tak sobie podobne i zarazem tak bardzo...

Więcej

W Jarosławiu dyskutowano o dotacjach dla młodych ludzi

Przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej od początku czerwca aktywnie objeżdżają region podkarpacki, odbywając spotkania ze...

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...