wtorek, 16 lipca, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainNadesłaneFundacja Świętego Mikołaja świętuje 25 lat

Fundacja Świętego Mikołaja świętuje 25 lat

Opublikowane

Według Fundacji Świętego Mikołaja prawdziwy Święty Mikołaj pomaga dzieciom każdego dnia, a nie tylko od święta. To patron od pomagania, a nie od kupowania. Cały rok trwała ogólnopolska zbiórka pieniędzy na pomoc wybitnie zdolnymi zaangażowanym społecznie uczniom z niezamożnych rodzin. Udało się przyznać stypendia na rekordową sumę prawie miliona złotych. Podsumowanie idei pomagania i dzielenia się dobrem będzie świętowane na Gali „Solidarna Szkoła 2023”. Gala Fundacji Świętego Mikołaja to wyjątkowe na skalę Polski wydarzenie, które od wielu lat wspiera formułę budowania oddolnie idei samopomocy i solidarności.

Uroczysta Gala wręczenia nagród szkołom i spotkanie ze stypendystami, wolontariuszami i darczyńcami odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12:00 w Sali Białej Pałacu w Wilanowie. To podsumowanie całorocznego pomagania i okazja do spotkania się w gronie osób z całej Polski, dla których idea solidarności jest realnym doświadczeniem i sposobem na budowanie świata wokół siebie. W Gali wezmą udział przedstawiciele nagrodzeni w konkursie „Solidarna Szkoła 2023”. Uroczystość objęta jest honorowym patronatem Agaty Kornhauser- Dudy, małżonki Prezydenta RP.

Galę poprowadzi Marta Januszewska – dziennikarka TVP3. Odbędzie się także koncert kwartetu smyczkowego Amok.  

Fundacja Świętego Mikołaja przekonuje, że pomagać warto każdego dnia, a nie tylko od Święta, a prawdziwy Święty Mikołaj, to nie ten od konsumpcjonizmu, ale ten od dzielenia się dobrem i troską z tymi, którzy najbardziej potrzebują. Rozwijany od 2010 roku program Stypendia św. Mikołaja to wyjątkowa na skalę całej Polski formuła budowania oddolnie idei samopomocy i solidarności.

Stypendia św. Mikołaja to ważny projekt fundacji. W Polsce wiele dzieci nie ma możliwości rozwijania swoich talentów, o czym zapominamy zakładając, że reformy socjalne państwa i skok rozwojowy naszego państwa rozwiązał wszystkie problemy. 396 000 dzieci w Polsce żyje nadal w skrajnej biedzie, a kolejne 980 000 dzieci dotyka ubóstwo relatywne (Povert Watch 2023). Wśród tych dzieci mogą być także te wyjątkowo zdolne, którym wyłącznie sytuacja materialna uniemożliwia rozwijanie skrzydeł. Program Fundacji Świętego Mikołaja jest unikalny na skalę całej Polski ponieważ wspiera rozwój struktur oddolnego, solidarnego działania, które tak nam w Polsce potrzeba. – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

W sumie szkoły dzięki swojej aktywności i zaangażowaniu lokalnych społeczności zebrały w tym roku  ponad 454 260 zł, które po pomnożeniu przez Fundację Świętego Mikołaja trafiły do dzieci i pomagają im przez cały rok rozwijać pasje i talenty. W akcję w tym roku zaangażowało się 97 szkół w Polsce. W rezultacie szkoły współpracujące z Fundacją Świętego Mikołaja przyznały 341 stypendia na sumaryczną kwotę 963 950 zł. To rekordowa suma w historii programu Stypendia św. Mikołaja. Program prowadzony jest przez Fundację od 2010 roku i pomógł już ponad 3 770 dzieciom.

Wśród wyróżnionych w tym roku szkół w konkursie „Solidarna Szkoła 2023” znajdują się placówki z różnych stron Polski, w tym z: Elbląga (warmińsko-mazurskie), Puław (lubelskie), Końskich (świętokrzyskie), Ostrowi Mazowieckiej (mazowieckie), Ełku (warmińsko-mazurskie), Trzemeszna (wielkopolskie), Czarnej (podkarpackie), Krakowa (małopolskie), Lubaczowa (podkarpackie), Ostrowa Wielkopolskiego (wielkopolskie) i Krościenka nad Dunajcem (małopolskie).

Która szkoła otrzyma I miejsce na podium konkursu „Solidarna Szkoła 2023” dowiemy się już 5 grudnia, na uroczystej Gali w Pałacu w Wilanowie.

Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci to wciąż pilne zadanie. Średnie miesięczne wydatki na zajęcia dodatkowe dla dzieci według CBOS to 571 zł (CBOS 2022). To wartość średnia, która nie pokazuje rozwarstwienia w dostępie do możliwości rozwijania talentów dzieci. 75% Polaków uważa, że niski dochód rodziców wpływa na możliwości rozwoju talentów i pasji dzieci (Imas 2023). Jest tak z całą pewnością, dlatego też program Stypendia św. Mikołaja jest tak ważny i tak dobrze, że coraz więcej szkół w Polsce chce poprzez stypendia wspierać swoich wybitnie zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin.

Stypendyści z mniejszych miejscowości, którzy przyjadę na Galę z mniejszych miejscowości biorą także udział w projekcie „Tradycje świąteczne w królewskich rezydencjach” finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Dzieci wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy z bogatym programem kulturalnym, w tym między innymi w warsztatach kulinarnych i tanecznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie, warsztatach plastycznych w Starej Formierni w Łazienkach Królewskich. Odwiedzą także Pałac Prezydencki.

Nagrody w konkursie „Solidarna Szkoła 2023” ufundowała firma Pepco, Promark Service, PVE, JBL, Jabra i SDX Group.

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Trony z bagnetów

Tekst krytykuje niską frekwencję wyborczą w Polsce i porównuje ją z prawie stuprocentową frekwencją w Rosji, sugerując, że rosyjskie wyniki są manipulowane. Opisuje, jak długie lata komunizmu w Rosji nauczyły obywateli akceptować trudne warunki życia, oraz podkreśla, że obecna polityka Putina, w tym jego bliskie związki z cerkwią, służy wzmocnieniu jego władzy. Autor sugeruje, że Rosja Putina, mimo swojej siły, opiera się na propagandzie i kontroli nad społeczeństwem, a pytanie pozostaje, jak długo Putin będzie w stanie utrzymać swoją pozycję.

W Jarosławiu dyskutowano o dotacjach dla młodych ludzi

Przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej od początku czerwca aktywnie objeżdżają region podkarpacki, odbywając spotkania ze...

Dni Jarosławia 2024

Dni Jarosławia 2024Rynek 29–30 czerwca 2024 28 CZERWCA – 30 CZERWCA Żarciowozy – VI...

Dobro którego oczekujemy

Dwie Europy, ta zachodnia i środkowo wschodnia, tak sobie podobne i zarazem tak bardzo...

Więcej

W Jarosławiu dyskutowano o dotacjach dla młodych ludzi

Przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej od początku czerwca aktywnie objeżdżają region podkarpacki, odbywając spotkania ze...

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...