środa, 29 maja, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainNadesłaneCzy chodzenie boso jest zdrowe?

Czy chodzenie boso jest zdrowe?

Opublikowane

Idealna stopa u człowieka nie istnieje. Jednak nieodpowiednie jej ułożenie i niewłaściwa biomechanika chodu mają wpływ również na pozostałe narządy w organizmie. Optymalne ułożenie stopy pozwala na właściwe jej funkcjonowanie. Kiedy występują nieprawidłowości organizm musi sobie je jakoś zrekompensować. Czy chodzenie boso jest zdrowe podpowiada fizjoterapeuta.

Stopa ma 3 punkty podparcia. Jeden znajduje się na pięcie, a dwa kolejne po bokach przodostopia. Biomechanika chodu dzieli się na kilka faz, zaczyna się i kończy, gdy obie stopy znajdują się w kontakcie z podłożem. Pełen cykl rozpoczyna się od początkowego momentu kontaktu stopy z podłożem (początek fazy podparcia) i kończy przy jej ponownym kontakcie z podłożem (koniec fazy przenoszenia).

Chodzenie boso zarówno przez osobę dorosłą jak i dziecko przynosi wiele korzyści. To doskonały trening dla stóp ponieważ angażuje większą liczbę mięśni. Wzmacnia mięśnie, ścięgna oraz więzadła. Regularne chodzenie boso pomaga poprawić równowagę, kontrolę postawy i stabilność ciała, nasze ciało naturalnie się prostuje. Kiedy stopy muszą dostosować się do różnorodnej powierzchni usprawnia się również zdolność utrzymania równowagi. Bezpośredni kontakt stopy z podłożem pozwala na lepsze odczuwanie jej struktury co  pobudza receptory i zdolność do kontrolowania ruchu i pozycji w przestrzeni. Właściwa technika chodu przyzwyczaja do absorbowania wstrząsów co może ochronić stopy przed ewentualnymi kontuzjami w przyszłości. Nieprawidłowe chodzenie może przeciążyć głównie stopę, staw skokowy, podudzie i staw kolanowy. W następstwie czego mogą pojawić się dyskomfort i ból.

Chodzenie boso rekomendowane jest przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (American Academy of Pediatrics). Dzięki niemu dziecko może lepiej wykształcić równowagę i orientację przestrzenną. Brak butów u dzieci korzystnie wpływa na postawę ciała i kręgosłup ponieważ nic nie obciąża i nie ogranicza naturalnych ruchów stóp, bioder, kolan oraz pleców.

Aby sprawdzić czy nasze stopy funkcjonują prawidłowo fizjoterapeuta weryfikuje prawidłową pozycję stojacą, dokonuje analizy ustawienia kończyny dolnej oraz zakresu ruchomości stawów. Każda z badanych osób posiada swoją własną charakterystykę strukturalną i układ mechaniczny, dlatego osiągnięcie idealnej postawy u nikogo nie jest praktycznie możliwe. W czasie badania weryfikowane jest ustawienie stawów kończyny dolnej w optymalnej strukturze dla danej osoby. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz z Kliniki Fizjoterapii 

Chodzenie boso ma szereg korzyści i jest również sposobem na zrelaksowanie organizmu. Odprężająco działa piasek czy małe kamyki, należy jednak pamiętać, aby wybierać powierzchnię, która jest bezpieczna. Chodzenie długo boso po betonie, czyli nienaturalnej twardej powierzchni może spowodować, że stopy zaczną nas boleć. Zagrożeniem może być także gorący piasek czy ostre kamienie. W takich sytuacjach powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i komfort używając obuwia.

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Pożyjemy zobaczymy…

Nawet w zniewolonym przez politykę oraz służby specjalne człowieku pozostaje nosicielem myśli wolnej. Jak...

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Noc Zwiedzania Rynku – Jarosław 2024

Zapraszamy na wyjątkową Noc Zwiedzania Rynku w Jarosławiu, która odbędzie się 18 maja. To...

Edukacyjne Widowisko: Polacy, którzy Zmienili Świat

Biuro Niepodległa, Urząd Miasta Jarosławia oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki zapraszają na bezpłatne,...

Więcej

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...

Jakie są współczesne Polki?

Współczesne Polki są przebojowe, silne i niezależne, a także szalone i chętne przygód. Wśród...