Czas na czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum Linne) należy do rodziny liliowatych – Liliaceae. Jest zarówno środkiem leczniczym jak i przyprawą. Kwitnie pod koniec kwietnia i w maju, a młode listki pojawiają się już pod koniec marca.
Zbieramy liście, rzadziej cebulki. Należy zbierać liście przed kwitnieniem, im są młodsze tym lepiej się je suszy. Można je też mrozić, wcześniej posiekawszy.
W smaku i zapachu jest zdecydowanie łagodniejszy niż czosnek pospolity (Allium sativum).

Czosnek niedźwiedzi -początek kwietnia
Czosnek niedźwiedzi na mojej działce, początek kwietnia.

Czosnek niedźwiedzi wydziela fitoncydy, które hamują rozwój mikroorganizmów patogennych. Są one wydzielane zarówno do powietrza jak i gleby. Przebywanie w pobliżu dużych skupisk czosnku, może być korzystne dla naszego organizmu. Korzystne jest oczywiście spożywanie go :).

Można pomylić liście czosnku niedźwiedziego z liśćmi konwalii majowej – należy zwracać uwagę na różnice między nimi np. zapach charakterystyczny dla czosnku.

Liście czosnku niedźwiedziego dobrze wpływają na nasz organizm poprzez:
-działanie przeciwcukrzycowe,
-przeciwko nadciśnieniu,
-przeciwmiażdżycowe, czosnek polepsza stosunek cholesterolu HDL do LDL ,
-antybakteryjne,
-grzybobójcze,
-przeciwnowotworowe,
-anty-pasożytnicze
-za sprawą siarki poprawią też stan włosów i paznokci.

Można go jeść w kanapkach, dodawać do sałatek, do makaronu, robić pesto a także nalewki. Przepisów znajdziemy mnóstwo. Ja podam tylko na pesto.
– pęczek czosnku niedźwiedziego,
– orzechy, mogą być włoskie albo laskowe,
– oliwa z oliwek, ale może być też olej rzepakowy, lniany
– cytryna,

Bardzo starannie umyte świeże liście czosnku należy rozdrobnić, zmielić orzechy. Łączymy to razem, miksując, dodajemy troszkę cytryny do smaku i oliwy tak by pesto nie było za gęste. Dajemy do słoiczków i do lodówki.


W Jarosławiu czosnek niedźwiedzi kupimy na hali targowej, jest co najmniej na dwóch stoiskach. Jak będziemy mieli szczęście, to za halą możemy spotkać starszego mężczyznę, sprzedającego w dobrej cenie wiązki czosnku, ale też cebulki. Jak posiadamy kawałek ogródka, możemy mieć własną uprawę.

Suszony czosnek nabędziemy np. w Galerii Smaku, w pasażu przy hali albo w sklepie zielarskim na Sobieskiego.