piątek, 20 września, 2024
SeoHost.pl
Strona głównamainNadesłaneBóle mięśni - co można zrobić?

Bóle mięśni – co można zrobić?

Opublikowane

Przyczyn bólu mięśni jest bardzo wiele. Niewłaściwie leczone mogą trwać całymi miesiącami. Najczęstszą przyczyną są urazy mięśni, przeciążenia i naciągnięcia. Mogą również występować dysfunkcje układu nerwowego lub struktur mięśniowo – powięziowych. Jak odpowiednio leczyć te dolegliwości podpowiada fizjoterapeuta.

Łydka w ujęciu anatomicznym składa się głównie z włókien mięśniowych. Tworzą ją dwa główne mięśnie: brzuchaty łydki oraz mięsień płaszczkowaty. W wyniku urazów, przeciążeń mogą pojawić się skurcze, ból lub opuchlizna. Jest to także najczęstsze miejsce występowania tzw. opóźnionego bólu łydek, które może występować po pierwszym treningu, po okresie roztrenowania lub w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń. Ból łydek mogą powodować również różnego rodzaju czynniki biomechaniczne jak na przykład przeciążenia. 

Najważniejsze w leczeniu bólu łydek jest określenie rodzaju dolegliwości oraz ustalenie momentu ich występowania. Na przykład ból kręgosłupa lędźwiowego może powodować objawy rzutowe do łydki. U pacjentów, u których występują długotrwałe dolegliwości ważne jest zebranie wywiadu o wcześniejszym występowaniu. Podczas badania ważne jest określenie stopnia i miejsca nasilenia. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz z Kliniki Fizjoterapii. 

Rejon łydki to również częste miejsce kontuzji i urazów. Do nagłego uszkodzenia może dojść kiedy pacjent chce nagle ruszyć z miejsca. Uraz może być spowodowany zderzeniem z ze sprzętem sportowym czy z innym zawodnikiem. Nagłe rozciągnięcie mięśnia na przykład podczas gry w tenisa czy w squasha może spowodować uszkodzenie. Najczęstszym uszkodzeniem jest uraz ścięgna Achillesa, który może być spowodowany właśnie zwiększeniem objętości lub intensywności prowadzonego treningu.

Łydka to miejsce najczęstszego występowania kurczów mięśni. Mogą one pojawiać się zarówno w czasie spoczynku jak i po ćwiczeniach ruchowych lub zmianie warunków pogodowych. Przyczyną są najczęściej zmiany w odruchowej aktywności nerwów rdzeniowych spowodowane zmęczeniem u bardziej wrażliwych osób. Przyczyny naczyniowe również mają wpływ na bóle mięśniowe są jednak dosyć trudne do zdiagnozowania. Mogą być wywołane zespołem ciasnoty przedziałów powięziowych i kompresją tkanki mięśniowej. 

W łagodzenie bólu łydek warto stosować ciepłe i zimne okłady oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. W fizjoterapii bólu łydki wykonuje się techniki manualne takie jak masaż poprzeczny, masaż podłużny, techniki rozluźniania powięziowego, kinesiology taping czy ćwiczenia, które polegają na rozciąganiu mięśni, ich wzmacnianiu wykorzystując metodę skurczów koncentrycznych. Najważniejsze w leczeniu bólu łydek jest znalezienie źródła problemu i dostosowanie odpowiedniej terapii. W sytuacji gdy ból jest efektem innej choroby na przykład układu krążenia konieczne jest również zastosowanie farmakoterapii. U osób, u których ból pojawia się po treningu warto zwrócić uwagę na dietę i właściwą rozgrzewkę.

Jarosław na starych pocztówkachspot_img

Najnowsze na stronie

Złowróżbne sny….

Ten nasz świat jest bardzo uproszczony dla królów (a jest ich paru),oczywiście jeżeli chodzi...

80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – zdjęcia

Zdjęcia z obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, park im. Baśki Puzon. Zd. Natalia Kurasz

Zaproszenie na obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

MIEJSKIE OBCHODY 80. ROCZNICYWYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1 sierpnia 2024 godz. 15.00 – 17.00Rynek | autobusy komunikacji...

Kulturalne Lato w Mieście – Niedzielne spacerki po Jarosławiu z przewodnikiem

04 sierpnia godz. 15.00 – Spacerki po Jarosławiu z przewodnikiem – „Drugi Złoty Wiek Jarosławia, czyli...

Więcej

W Jarosławiu dyskutowano o dotacjach dla młodych ludzi

Przedstawiciele Fundacji Misji Obywatelskiej od początku czerwca aktywnie objeżdżają region podkarpacki, odbywając spotkania ze...

Wiosenna Ochrona Oczu: dieta, okulary i innowacyjne metody

Wiosna to czas kiedy nasze oczy narażone są na większą ilość szkodliwych czynników. W...

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny...