czwartek, 28 września, 2023

Zwalczaj #FakeNews!

Zobacz też

Jarmark Benedyktyński 2023

Zaproszenie na XII Jarmark Benedyktyński w Jarosławskim Opactwie - 16-17września (sobota i niedziela)

Policja apeluje o rozsądek, odpowiedzialność i nieprzekazywanie dalej niepotwierdzonych informacji dotyczących rzekomych zagrożeń, czy działań służb państwowych, które nie mają miejsca, bądź wręcz nawołująctch do paniki – to zachowanie niedopuszczalne i nieodpowiedzialne.

Należy kierować się tylko komunikatami służb, bądź informacjami zamieszczanymi na oficjalnych stronach (np. www.gov.pl/web/koronawirus). Na bieżąco swoje komunikaty przekazują też najwyższe władze państwa. Pamiętajmy, że wszelkie dotyczące obywateli decyzje muszą mieć swoje umocowanie w prawie i być publicznie ogłoszonymi.

W związku z obecną sytuacją pojawiają się też przypadki „cudownych” ofert, oszustw, bądź podszywania się pod instytucje państwowe. Nie dajmy się oszukać.

Od redakcji: panika wywołana fake newsami może mieć negatywny wpływ na zdrowie publiczne poprzez tworzenie niepotrzebnych kolejek do sklepów, czy bankomatów, gdzie łatwiej o zarażenie. Warto zauważyć, że sklepów spożywczych nie zamykano nawet w chińskim Wuhan, czy włoskiej Lombardii, miejscach dużo mocniej dotkniętych przez koronawirusa. Do niebezpiecznych zachowań należy też promowanie nagrań Jerzego Zięby, komunikat GIS jest w tej sprawie jednoznaczny.

Przykłady fake newsów:

ŹródłoKPP Jarosław

najnowsze

Antypolonusi

"Wojna nie jest nigdy tak daleko, bo wojna jest zawsze tak blisko…."Wojciech Młynarski Kim są,...
SeoHost.pl